Një problem i sigurisë në Safari i zbuluar nga Pawel Wylecial

ekspeditë gjuetine

Studiuesi Pawel Wylecial, njoftoi disa orë më parë një defekt të sigurisë në Safari në macOS dhe iOS që është i vogël, por që mund të lejojë filtrimin e informacionit të përdoruesit dhe merrni disa të dhëna prej saj nga palë të treta.

Duket se Wylecial, i cili themeloi grupin kërkimor polak redteam.pl, gjeti një problem sigurie në shfletuesin e Apple dhe pasi komunikuan me kompaninë Cupertino ata i thanë atij se deri në pranverën e vitit 2021 nuk do të lëshonin një copë toke për ta rregulluar atë. Problem ... Duke marrë parasysh atë shkelja e sigurisë u raportua në kompani prillin e kaluar, u bë më në fund publike.

Sipas disa mediave, Apple e pranoi që po hetonte problemin e sigurisë sapo të merrte njoftimin nga ekipi i hetimit, por problemet e tjera dhe puna bënë që ky dështim i sigurisë të lihej jashtë, kështu që asgjë nuk u bë. Herët të njëjtin muaj të gushtit, përsëri Wyliecial i kërkoi Apple një përgjigje ndaj kërkesës së tij duke paralajmëruar se ai do të publikojë shkeljen e sigurisë të hënën, 24 gusht. Më në fund Apple duket se u është përgjigjur kërkesave të tyre, por paralajmëroi në to se deri në pranverën e vitit 2021 ata nuk do të kishin një zgjidhje për dështimin, kështu që më në fund u bë publike.

Dështimi nuk është i rëndësishëm dhe mos kini frikë të përdorni shfletuesin Apple Në Mac-in tonë ose në pajisjet tona iOS, fakti është se ky lloj dështimi duhet të ketë një zgjidhje të mëparshme nga Apple dhe përdoruesi nuk duhet ta dijë as që ekziston, pasi ata kanë mjaft inxhinierë dhe punëtorë për të zgjidhur pengesat dhe për të nisur një të vogël azhurnimi i shfletuesit ose çfarëdo tjetër pa u botuar në të gjitha mediat. Nuk është keq që ata e njohin njëri-tjetrin, por krijojnë një alarm që mund të mos jetë i nevojshëm dhe më shumë në rast të një dështimi të vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)