Probleme të shkarkimit të baterisë MacBook kur nuk është e lidhur me energjinë dhe me kapak të mbyllur?

Sot kam kërkuar në rrjet për shkaqet e mundshme të një problemi që kam vuajtur për disa kohë dhe që është se kam ngarkuar MacBook 12 inç me kapacitet të plotë gjatë natës dhe pastaj hiqeni nga priza dhe ulni ekranin pa e fikur për ta përdorur më shpejt të nesërmen, bateria e tij ka rënë shumë nga një ditë në tjetrën.

Për fat të mirë kam gjetur një reflektim të @ojbaeza një eksitues i cili në shumë raste ndan me ndjekësit e tij situata që kalon me produktet e tij Apple. Në këtë rast, ai i referohet të njëjtit problem që kam vuajtur dhe tani që kam lexuar zgjidhjen që ai ka gjetur, mendoj se është e përshtatshme që ta përhapim sa më shumë që të jetë e mundur.

Fakti është që Apple, në padurimin e saj për të pasur MacBook të azhurnuar dhe të gatshëm në çdo kohë kur hapni kapakun e tij, ose përkundrazi që ju mund të merrni njoftime dhe të jeni gjithmonë të informuar për gjithçka që ndodh në rrjet. Tani, siç mund ta dini gjithashtu, për sa i përket njoftimeve, Apple përfshiu funksionin për mjaft kohë "Mos u shqetëso", një funksion që në një moment të caktuar mund të jetë i nevojshëm në rast se është joproduktive që sistemi t'ju informojë për disa njoftime.

Epo, duke parë konfigurimet ekzistuese në seksionin e Njoftime që mund ta lokalizojmë në dritaren e Preferencave të Sistemit, mund të shohim se kemi mundësinë e dremitjes që kur kompjuteri ka ekranin në pushim mund të çaktivizojmë njoftimet. 

Unë e kam vënë këtë procedurë në praktikë dhe kam verifikuar që të paktën kompjuteri im nuk harxhon më baterinë si më parë. Kështu që ne do të shohim nëse në azhurnimet e ardhshme të sistemit Apple do të aktivizohet për të anuluar njoftimet kur ekrani është i papunë dhe kështu që ne nuk duhet ta bëjmë vetë. Faleminderit @ojbaeza!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.