Problemet e sigurisë së Dropbox rregullohen në macOS Sierra të ri

Dropbox

Ne vazhdojmë të informojmë ndjekësit tanë në lidhje me lajmet që MacOS Sierra sjell nën kapuç, por është kësaj here në lidhje me të metën e famshme të sigurisë që ekzistonte me shërbimin Dropbox në OS X El Capitan. Ne mund t'ju informojmë se ky gabim i sigurisë tashmë është korrigjuar në këtë version të ri të sistemit të mollës së kafshuar. 

Problemi për të cilin po flasim lejoi një përdorues të paautorizuar të hyjë në sistem pa u kërkuar lejet e nevojshme për ta bërë këtë. Kjo e bëri anormal sistemin operativ Dropbox në OS X dhe se të gjithë përdoruesit ishin të ekspozuar ndaj një vrime sigurie. 

Sidoqoftë, me ardhjen e macOS Sierra dy ditë më parë, kjo defekt tashmë është rregulluar dhe për këtë arsye, tani mund të përdorim sistemin e skedarëve Dropbox pasi që vrima e sigurisë nuk mund të përdoret më në asnjë mënyrë. Ata në Cupertino kanë modifikuar sistemin në një mënyrë të tillë që tani të parandalohet hyrja e pahijshme te opsionet Accessibility duke kërkuar që aplikacionet të kërkojnë në mënyrë të qartë përdoruesit leje për ta bërë këtë.

hyrja në dritare

Nëse nuk e keni vërejtur këtë, mund t'ju themi se në OS X aplikacioni Dropbox u shfaq drejtpërdrejt në skedë Siguria dhe Privatësia brenda seksionit të Hyrjes megjithëse ju si përdorues nuk keni dhënë kurrë leje që ajo të shfaqet në atë vend. Kjo është arsyeja pse u konsiderua si një e metë serioze e sigurisë që Apple ka korrigjuar sa më shpejt të jetë e mundur. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Manuel dijo

    Ata e kanë rregulluar atë në macOS Sierra, por a dini ndonjë gjë për ne që ndjekim në El Capitan ose Yosemite? Nuk më duket e drejtë që ata të lënë jashtë ata që nuk mund ose nuk duan të azhurnojnë sistemin.