Problemet e varësisë në iOS kanë një zgjidhje shumë të thjeshtë në macOS

Disa ditë më parë, disa aksionarë të Apple i kërkuan zyrtarisht kompanisë që kompania me bazë në Cupertino të shtojë disa mundësi për të qenë në gjendje luftoni varësinë e fëmijëve ndaj iPhone, dhe për këtë arsye në iPad, një problem varësie që është gjithnjë e më shqetësues në mesin e të rinjve në të gjithë botën.

Investitorët kërkojnë të krijojnë një komitet ekspertësh që përfshin analistë të zhvillimit të fëmijëve në mënyrë që të ketë sa më shumë informacion që të jetë e mundur të përmirësojë softuerin për pajisjet mobile në mënyrë që prindërit ose kujdestarët të kenë më shumë mundësi për të mbrojtur shëndetin e fëmijëve të tyre. Ndërsa Apple shton një sistem për të parandaluar këtë lloj varësie, në macOS nuk do të duhet të presim pasi që zgjidhjen e kemi në majë të gishtave.

Nëse fëmijët tanë përdorin rregullisht Mac-në tonë, qoftë për të parë video në YouTube, për të vizituar faqe në internet ose për të luajtur lojëra, ka të ngjarë që ne nuk duam që ata të kalojnë gjithë ditën para tij, veçanërisht gjatë fundjavave. Për fat të mirë macOS na ofron natyrshëm brenda Preferencave të Sistemit, një mundësi e quajtur Kontrollet Prindërore, ku ne mund të rregullojmë hyrjen në Mac tonë.

Pasi të kemi hyrë në konfigurimin e Kontrollet prindërore, ne mundemi:

 • Vendosni hyrjen që ata kanë në aplikacionet e sistemit, duke përfshirë qasjen në kamerën FaceTime të Mac-ut.
 • Përcaktoni se cilat faqe në internet duam të vizitojnë fëmijët tanë, ose kufizoni hyrjen në ato që ne nuk duam që ata të dëshirojnë. Ne gjithashtu mund të kufizojmë plotësisht hyrjen në internet.
 • Ne gjithashtu mund t'i parandalojmë ata nga hyrja në iTunes Store ose iBooks Store, për të riprodhuar përmbajtjen që kemi shkarkuar, duke përfshirë një kufizim në mënyrë që përmbajtja e një diapazoni të caktuar moshe të mos mund të riprodhohet.
 • Por mbase pjesa më e rëndësishme e kufizimit të aksesit janë ditët e javës dhe fundjavat, duke na lejuar të kufizojmë orët e përdorimit të përditshëm. Ne gjithashtu mund të përcaktojmë se në cilat orë Mac nuk mund të arrihet.
 • Një tjetër mundësi që na ofron është kufizimi i kontakteve që kemi ruajtur në Mac-in tonë, përveç axhendës, përkujtuesve, llogarive të rrjetit social ...
 • Brenda skedës Të tjerët, ne mund të çaktivizojmë hyrjen në Siri, të kufizojmë hyrjen në njësinë e leximit, Finder, të modifikojmë Dock ...

Siç mund ta shohim, Apple vendos një numër të madh opsionesh në dispozicionin tonë kur kufizon hyrjen në Mac tonë në më të voglin e shtëpisë, duke na lejuar rregulloni mirë deri në detajet më të vogla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.