Probleme me zbrazjen e plehrave në OSX? Provojeni nga Terminali

BIN Terminal

Koshi i riciklimit është një mjet që në çdo sistem operativ ai luan një rol shumë të rëndësishëm. Në OSX nuk do të jetë më pak dhe kjo është arsyeja pse sot ne do të shpjegojmë një aspekt të ri të tij që ju nuk mund ta dini.

Siç e dini, në OSX mund të zbrazni plehrat në dy mënyra të ndryshme, një thjesht duke klikuar mbi të dhe duke thënë bosh dhe të pastër duke konfiguruar dhe zbrazur më parë në mënyrë të sigurt. Sidoqoftë, Për përdoruesit e përparuar, ne do t'ju tregojmë sot një mënyrë të tretë i cili bën përdorimin e mjetit Terminal.

Ky postim nuk ka për qëllim të dijë sesi të zbrazet vetë koshi i riciklimit, pasi që ky është një gjest intuitiv që tashmë e dinë më të zakonshmit e njerëzve. Fakti është se si një përdorues i OSX ju mund ta shihni veten në situatën që një skedar i caktuar nuk mund të fshihet për shkak të problemeve të sigurisë ose sepse po përdoret nga një aplikacion i caktuar. Me siguri që jeni përpjekur të mbyllni të gjitha aplikacionet dhe shihni se problemi vazhdon. Në këto raste, ju nuk do të jeni në gjendje të zbrazni plehrat nëse nuk rifilloni sistemin, kështu që nëse nuk doni të fikeni dhe të jeni në kompjuter, mundësia që keni është ta zbrazni atë përmes mjetit Terminal. Trueshtë e vërtetë që të jesh në gjendje të përdorësh Terminalin duhet të kesh më shumë njohuri për programimin, por kur ke një postim si ai sot në të cilin tregojmë saktësisht se çfarë komande duhet të përdorësh, gjërat bëhen lojë e fëmijëve.

plehra bosh nga Terminali, hapat që duhet të ndiqni janë si më poshtë:

 • Ne kemi qasje në mjetin Terminal, ose përmes Launchpad, dosjes OTHERS ose duke e thirrur atë përmes SpotLight nga Finder.
 • Pasi të futemi brenda Terminalit, ne do të shkruajmë komandën e mëposhtme:

 sudo rm-fr ~ /. Plehra / *

 

terminal bosh-plehrash

 • Shtypim enter në mënyrë që komanda të ekzekutohet. Sistemi do të na kërkojë fjalëkalimin e përdoruesit dhe ne do të shtypim përsëri enter.

Mbani në mend se nëse keni hedhurinat e hapura, pa marrë parasysh sa e përdorni këtë komandë, procesi do të dështojë. Duhet të keni të mbyllur dritaren e koshit të plehrave.

ACTUALIZACIÓN: Artikulli është azhurnuar dhe komanda që ofrohet është gjetur të funksionojë në mënyrë perfekte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mat dijo

  Informacion i mirë! Faleminderit!

 2.   Matias Fernandez Lillo dijo

  Vini re se komanda është e pasaktë, duhet të jetë:

  sudo rm -fr ~ /. Plehra / *

  JO hapësira, pasi kur ekzekuton "rm -fr ~ / Trash / *" ai do të fshijë direktorinë tonë shtëpiake (~), pastaj rrënjën (/) (ouch!), Pastaj një skedar ose direktori të quajtur Plehra në $ PWD, pastaj përsëri rrënjë (/) dhe pastaj çfarëdo që gjen (*).

  Si mund ta di? Ata janë një përdorues OS X që vijnë nga Linux të cilin e kam përdorur për shumë vite.

  1.    Peter Rhodes dijo

   Faleminderit! Gabim gjatë formatimit të tekstit të një skedari word në wordpress. Zgjidhet

   1.    Ann dijo

    Asnjëherë nuk duhet ta kisha lexuar këtë postim, kam ndjekur udhëzimet në figurë me hapësirë, faleminderit që nuk e kam korrigjuar imazhin tani kam fshirë shtëpinë time, nuk kam fjetur gjithë natën, si ta rikthej jetën nëse jam e re dhe bëj mos konfiguroni makinerinë e kohës

   2.    Felipe dijo

    Çfarë do t'ju kushtonte të ndryshonit imazhin? Sigurisht, me artikuj si ky më mirë t’i përkushtohesh diçkaje tjetër. Faleminderit shumë për humbjen e kohës së lexuesve.
    Sigurisht, faji nuk është i juaji, por i atyre prej nesh që u kemi besuar verbërisht asaj që shkruani dhe imazheve që shoqërojnë tekstin.
    Në rastin tim, ju keni fituar një ish-lexues i cili kurrë nuk do të flasë mirë për këtë faqe.
    të fala

  2.    iguana e papërpunuar dijo

   Ouch, dhe si ta rivendos atë?

  3.    Ricardo Sanz dijo

   I dashur Matias. Thjesht dd ekzekutoj komandën që ju tregoni për të fshirë plehrat, sepse për të mirë nuk lejohet dhe nuk kam arritur asgjë. Mbetet ashtu siç është. ????

 3.   Lucas dijo

  Përshëndetje, së pari falënderim për informacionin, unë kam dy skedarë që vijnë nga një disk i fortë (kur unë e nxjerr ata shkojnë nga koshi i plehrave) që nuk ka asnjë mënyrë për t'i fshirë ato, unë kam përdorur këtë komandë dhe të tjerët që janë në internet dhe kam provuar të përdor programe si CleanMyMac i cili ka një mundësi për fshirjen e plehrave dhe nuk ka asnjë mënyrë për t'i fshirë ato.

  A mund të më thuash se si mund të zbrazja plehrat me ato dy dosje në hard disk?

 4.   Kristobal Fuentes dijo

  CMD + Klikoni me të Djathtën = Zbrazni Plehrat në mënyrë të Sigurt.

 5.   leochan dijo

  atëherë është:
  1. sudorm -fr ~ /. Plehra / *
  2. sudo rm -fr ~ /. Plehra / *
  3. sudo rm-fr ~ /. Plehra / *

  Nuk është e mundur që unë të zbraz plehrat dhe do të doja ta provoja këtë opsion.

  1.    Ana Maria dijo

   As mos provo, unë ndoqa atë që tha ky postim dhe përfundova në shërbimin teknik me të gjitha informacionet e mia të pariparueshme, humba gjithçka.

 6.   Faul dijo

  injoroni ato imbesile që nuk dinë asgjë më shumë sesa pastrojnë makinën tuaj
  asnjë nga ato kode nuk fshin plehrat më shumë sesa të fshini skedarët tuaj të rëndësishëm

 7.   Fernando dijo

  Nuk mund ta zbraz plehrat e mia në Apple

  1.    Fernando dijo

   pasi duhet ta perdor tastierën për ta zbrazur. Unë kam përdorur gjetësin por nuk funksionon

 8.   le troll feis dijo

  JAJAJAJAJAJA ekuivalentin e «fshini windows32 nëse doni më shumë ram» në mac hahahahahaha

 9.   JSV dijo

  Si i fshiva skedarët nga koshi ishte:

  1.-Në skedarin e plehrave kam dhënë komandën i për të parë informacionin dhe mund të verifikoj se në cilën memorie janë krijuar skedarët After. që janë të fshehura.

  2. Në një kompjuter Windows identifikoni skedarët e fshehur të Plehrave dhe fshini ato.

  3. Fut usb përsëri në kompjuterin tim dhe ato nuk shfaqen më.

  Shpresoj të të ndihmojë.