Një proces gjyqësor i mundshëm në klasë kundër Apple në rastin e MacBook Pro 2011 me dështime grafike

makbook-pro-2011

Herët kete vit lajmet erdhën drejtpërdrejt në lidhje me MacBook Pro 2011 dhe një dështim në GPU të tij që shkaktoi ata që prekën një dështim grafik herë pas here në kompjuterin e tyre. Apple madje ndryshoi disa nga këta kompjuterë në disa prej atyre që preken, por pak nga pak më shumë përdorues dolën me të njëjtin problem dhe tani ky rast mund të të sillen para drejtësisë nëse Apple nuk bën një lëvizje më shpejt.

Fakti është se një kompani ligjore e Uashingtonit, Whitfield Bryson & Mason LLP, po studion çështjen për të kryer një padi klasore për veprim kundër Apple pas mbledhjes së informacionit për rastin në mes të grupit të Facebook krijuar nga ata që preken vetë dhe që ka më shumë se 2.300 anëtarë, dhe uebfaqen për mbledhjen e nënshkrimeve change.org e cila tashmë tejkalon 10.923 nënshkrime.

Duhet të theksohet se Apple zakonisht nuk dështon në raste si kjo, kjo është, kur një përdorues ka një problem të çfarëdo lloji në pajisjen e tij Mac ose iOS, Apple përgjigjet shpejt për të rregulluar dështimin. Në disa raste, nëse është një problem i njohur nga kompania, ata përgjigjen me një program zëvendësimi si ai që shihet në MacBook Air 2013 ose më i ri me karikuesin iPhone 5, por në rastin e këtij MacBook Pro 2011 ata janë ende jo reagues.

Këta kompjuterë të prekur janë të vitit 2011 dhe kanë një grafikë të integruar Intel së bashku me një grafikë diskrete AMD të modeleve të ndryshme në varësi të konfigurimit. Disa përdorues që kanë paguar tashmë për riparimin e makinerive të tyre prekur nga dështimi grafik (madje edhe lexuesit e blog-ut si Paul) ata janë rekomandon mbajtjen e faturës së riparimit në rast se Apple krijon programin e zëvendësimit, ata do të kthejnë sasinë e plotë të tij.

Shpresojmë që Apple do të përgjigjet si zakonisht dhe do të nisë këtë program për të rregulluar dështimin e disa prej këtyre makinerive.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   djdared dijo

  Tingëllon shumë mirë për mua, nuk mund të ndaloj së lexuari komente për njerëzit me atë defekt dhe Apple hesht. Ju i blini vetes një mak për të parandaluar që këto gjëra të ndodhin. Unë kam një fund të vitit 2011 dhe megjithëse ndodh kryesisht në ato të hershme, unë jam duke u dridhur nga frika.

 2.   noernandez dijo

  Unë kam një MacBook 2010 dhe më jep një gabim kur shikoj video dhe ngarkoj Mac-in tim me gjëra shumë ...
  Nuk e di cili do të jetë problemi ...

 3.   Xavier dijo

  Unë ju them se kam një MacBook Pro në fund të vitit 2011, dhe më ndodhi vetëm disa javë më parë.
  Tani për tani unë e kam Mac-un të papërdorshëm, ai qëndron në simbolin e mollës (duket i pixelated) dhe nuk shkon përtej.
  E bleva në Mars 2012 dhe mirë, nuk kam më garanci dhe nga sa më thanë riparimi do të më kushtojë rreth 1400 dollarë, sepse pllaka duhet të ndryshohet.

 4.   Flowfit dijo

  Unë kam një MBP të Vonave '11 dhe sa herë që grafika dështon, unë heq kapakun e poshtëm, bllokoj tifozët me ndonjë gjë, e ndez dhe pres deri sa të mbyllet për shkak të mbinxehjes së CPU. Shkyç fansat dhe e mbyll përsëri.
  Kur e ndizni përsëri funksionon në mënyrë perfekte. Rekomandohet të përdorni gfxCardStatus dhe të zgjidhni atë të integruar në mënyrë që të zgjasë më shumë pa probleme.
  Shpresoj që kërkesa të vazhdojë dhe molla të ofrojë një zgjidhje për të gjithë ne që kemi këtë problem.
  të fala

 5.   ANDRES GARCIA LOPEZ dijo

  Unë e humba grafikun 3 muaj pasi e bleva në 2011, dhe 2 vjet pasi e riparova atë nën garanci, ai u prish përsëri.
  APPLE më mashtron duke thënë se ata nuk mund të bëjnë asgjë dhe nëse shpenzoj 500 € për ta rregulluar, ata nuk garantojnë se nuk do të prishet për herë të tretë. Një vjedhje e vërtetë e një marke që mburret me prestigj dhe tregon shërbim të tmerrshëm ndaj klientit.

 6.   Ann dijo

  Unë kam një Mac Book Early 17 ″ i cili, duke qenë nën garanci, tashmë duhej të ndryshonte HD dhe kabllon sepse kishte një lidhje të keqe ose diçka të tillë dhe dy tifozët për shkak të zhurmës së tepërt. Menjëherë pas përfundimit të garancisë, grafiku u dehur dhe unë u detyrova të paguaj 600 €, pas 7 muajsh u tërhoq përsëri, dhe pas 3 muajsh përsëri, duket se është një shaka, por jo. Unë fillova me të njëjtën gjë nëse merr ose ndan ekranin në dy ose vija vertikale, ekranin me ngjyrë blu ... etj, dhe duke kulmuar në mosfillimin. Ne supozohemi të investojmë shumë para në pajisje që supozohet të jenë cilësore dhe të përgatitur për të punuar me programe të dizajnit, të cilat janë ato që unë përdor dhe kam nevojë për të punuar. Unë jam shumë i indinjuar, çfarë të bëj kur prishet përsëri dhe garancia e riparimit të parë nuk më mbulon mua? Sepse nuk është e drejtë që pas ndërrimit të pllakës së fundit të mos kem më garanci për atë copë, mbi të është e qartë se ato janë në gjendje të mirë. Ju duhet të nënshkruani peticionin që Apple të zbatojë atë program zëvendësimi që tashmë ka pasur të bëjë me kompjuterat e tjerë. Unë nuk do t’i besoj përsëri kësaj marke. Kompjuterë të tjerë jo-Apple nuk më kanë dhënë ndonjë problem.

  https://www.change.org/p/timothy-d-cook-replace-or-fix-all-2011-macbook-pro-with-graphics-failure

 7.   Ann dijo

  (Se ata NUK janë në gjendje të mirë) Më vjen keq, nuk mund të shkruaj mirë.

 8.   Elena R. dijo

  Pra, shërbimi falas i teknologjisë përfshin gjithashtu riparime të kartave grafike? Ata më thanë te Apple se ishte prishur dhe se rregullimi i saj do të më kushtonte midis 500 dhe 600 euro.

  1.    Elena R. dijo

   Unë e them këtë duke iu referuar programit të riparimit që Apple ka vënë në dispozicion të përdoruesve: http://www.apple.com/es/support/macbookpro-videoissues/

 9.   Ruben dijo

  Bleva një macbook pro 15 në fund të vitit 2011 dhe grafiku ishte zhdukur pas një viti, ata e ndryshuan atë (grafiku i dytë, ai që erdhi standard dhe ky që ata më vendosën) pas 15 ditësh përsëri !!! Unë e marr dhe ata e ndryshojnë. Pas dy vjetësh ajo zhduket përsëri !!! Çfarë të bëj tani? Kam akoma dy muaj për të paguar që kur e financova për 5 vjet !!! ATA M LE LN L SI QEN QYTETUES !!!