Procedimi gjyqësor ndaj Apple për grafikët e MacBook Pro 2011 tashmë është përgjigjur 7 vjet më vonë

MacBook Pro 2011

Në 2014, shtatë vjet më parë, ju thamë që disa përdorues ishin bashkuar dhe kishin ngritur një proces gjyqësor kundër Apple për gjendjen e dobët dhe performancën e GPU-ve në MacBook Pro 2011. Kishte një gabim në GPU-në e tyre që i shkaktoi të prekurit një gabim grafik herë pas here në makinerinë e tyre . Disa përdorues ndryshuan grafikun duke paguar shpenzimet dhe kjo është ajo që ata pretenduan shumë vite më parë. Tani drejtësia është përgjigjur, të paktën në Kanada.

Apple erdhi për të ndryshuar disa nga këta kompjuterë në disa prej atyre që preken, por pak nga pak më shumë përdorues dolën me të njëjtin problem. Situata u bë e paqëndrueshme dhe shumë përdorues tashmë kishin paguar shpenzimet që shkaktuan ndryshimin e grafikut. Për shkak se është emocionale ata vendosën të bashkohen dhe të ngrejë një padi veprimi në klasë në mënyrë që kompania të paguajë shpenzimet.

Tani në Quebec ata mund të marrin një rimbursim për riparim pas pretendimit. Pothuajse shtatë vjet më vonë, gjykata Kanadeze më në fund ka miratuar një marrëveshje. Kjo do të rezultojë që Apple të rimbursojë konsumatorët e prekur. Siç është raportuar nga PCMag, marrëveshja u konfirmua këtë javë nga Gjykata Superiore e provincës së Quebec. Aty thuhet se kushdo që ka blerë një MacBook Pro 2011 dhe 15 inç të vitit 17 me një GPU AMD dhe jeton në Quebec ka të drejtë për një rimbursim për çdo riparim të lidhur paguar nga garancia.

Procesi gjyqësor argumentoi se klientët ishin të detyruar të paguanin deri në 600 dollarë për riparimin. Marrëveshja përcakton se pronarët e MacBook Pro 2011 prekën ata mund të marrin 175 dollarë kanadezë (rreth 120 euro), për çdo problem që kishin, plus rimbursime të plota për kostot e tjera të riparimit.

Marrëveshja mund të arrihet përmes kësaj faqe në internetdo të azhurnohet në ditët në vijim me më shumë detaje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.