Procesorët e rinj Intel janë më të fuqishëm se M1 Pro dhe M1 Max, por ka një truk

Intel

Intel javën e kaluar prezantoi procesorët e saj të ri të serisë «Liqeni i Alderit«. Dhe prodhuesi amerikano-verior nuk ka shumë kohë që “ushqehet me gji” me të dhënat që hedhin testet e tij të performancës. Bazuar në këto shifra, ata janë shumë më të shpejtë se M1 Pro dhe M1 Max i ri i Apple.

Por krahasimi ka një “marifet” dhe nuk është real. Procesorët e rinj Intel janë krijuar për të kompjutera desktop, kështu që konsumi dhe ngrohja e tij nuk kanë shumë rëndësi, të dy faktorët janë shumë të lartë. Në vend të kësaj, çipat e rinj të Apple janë krijuar posaçërisht për të MacBook Pro, me një efikasitet energjie dhe një temperaturë të ulët pune pa konkurrencë.

Intel sapo ka zbuluar përpunuesit e saj të parë të gjeneratës së 9-të "Alder Lake". Janë gjashtë çipa të rinj që synojnë kompjuterët desktop, duke përfshirë Core i12900-16K të nivelit të lartë, një çip me XNUMX bërthama, gjysma e tyre për performancë të lartë dhe tetë bërthamat e tjera për konsum të ulët të energjisë.

Deri në 1,5 herë më shpejt

Rezultatet e para të marra nga Geekbench 5 për Core i9-12900K zbulojnë se procesori është deri në 1,5 herë më i shpejtë se M1 Pro dhe M1 Max i Apple në performancën me shumë bërthama. Procesori Core i9 ka një rezultat mesatar me shumë bërthama prej afërsisht 18.500, krahasuar me afërsisht 12.500 për M1 Pro dhe M1 Max.

Në letër, këta procesorë të rinj Intel janë më të fuqishëm se ARM-të e rinj të Apple. Por mbani në mend se të parët janë krijuar për t'u montuar në kompjuterë desktop, ndërsa të dytët janë specifikë për laptopët MacBook Pro të Apple. Pra, ndryshimi në konsumin e energjisë dhe temperaturën e punës midis tyre është i mrekullueshëm, në favor të M1.

Intel shpjegon se Core i9 ka nevojë deri në 125 W fuqia në frekuencat bazë dhe deri në 241 W fuqia me Turbo Boost. E paimagjinueshme në një laptop.

Me drejtësi, atëherë, do të duhet të presim për gjeneratën e dymbëdhjetë të procesorëve Intel për laptopë, i cili do të lansohet në fillim të vitit 2022, dhe më pas do të jetë një krahasim “i pastër” me M1 Max dhe M1 Pro të Apple. Ne do të shohim pastaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)