Procesori i ri A14 mund të krahasohet me performancën e disa Pro MacBook

Çip A14

Kjo është pa ndërprerje. Procesorë gjithnjë e më të fuqishëm. Nëse A13 Bionic që monton iPhone 11 Pro të ri është tashmë një kafshë kafe, ne tashmë e dimë që A14 së shpejti do të hyjë në prodhim për të qenë pjesë e pajisjeve të ardhshme të kompanisë.

Supozohet se do të bartet nga iPad Pro dhe iPhone i ri i vitit 2020. Sot disa të dhëna për performancën e tij kanë rrjedhur dhe duket se janë të krahasueshme me disa modele të MacBook Pro. Do ta shohim.

Apple është i njohur për dizajnimin e disa patate të skuqura me performancë të jashtëzakonshme, të tilla si A13 Bionic aktual. Isshtë truri i iPhone 11 dhe iPhone 11 Pro, me një performancë të jashtëzakonshme. Pajisjet e ardhshme të vitit 2020 do të montojnë një çip edhe më të fuqishëm: A14.

Jason Cross ka botuar një artikull në Macworld, ku ai shpjegon se kalimi në prodhim 5nm me A14 do të shpejtojë procesorin pa vuajtur. Performanca e tij do të jetë shumë e ngjashme me procesorin që monton 15-inçin aktual MacBook Pro.

Ai komenton në artikullin e tij se A13 ishte procesori më i shpejtë celular që ekzistonte në kohën e lëshimit të tij, në fjalën kryesore shtatorin e kaluar. Atëherë ishte 20% më shpejt se paraardhësi i tij, A12. Duke ndjekur këtë model, A14 do të jetë mahnitëse.

Me një procesor të vetëm, ai mendon se do të arrijë 1.600 pikë në shkallën Geekbench 5. Në performancë multi-core, beson se do të arrijë 5.000 pikë Geekbench 5

aktualisht, Procesorët më të shpejtë multi-core të lëvizshëm Android janë rreth 3.000 pikë në të njëjtën shkallë. Një rezultat prej 5.000 do të ishte i ngjashëm me CPU-të në desktop me 6 bërthama ose laptopë të nivelit të lartë si MacBook Pro 15 inç.

Nëse ky A14 është aq i fuqishëm sa pritej, mund të hiqte vendin nga Intel si furnizues i CPU-sëfletoret e ardhshme të kompanisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.