Testoni MacOS Sierra në mënyrë të sigurt duke krijuar një ndarje të re

Fotografitë e MacOS Sierra Desktop

Një tipar që më dukej gati trillim shkencor kur kalova në MAC është aftësia jo vetëm për të krijuar ndarje në një hard drive, por edhe ndrysho madhësinë e ndarjes së krijuar një herë, në mënyrë që të mund ta rregulloni atë sipas nevojave tuaja, logjikisht deri në kufirin e kapacitetit të diskut tuaj.

Me këtë në mendje, sa herë që del një sistem i ri operativ dhe unë dua ta "provoj" për një kohë, unë përdor metodën e përmendur: krijoj një ndarje (ose fshij atë që kemi tashmë) dhe instaloj OS të ri në ajo Isshtë e vërtetë që për ta provuar atë duhet të rindez Mac (siç do ta përshkruajmë më vonë) por në favor të tij, na lejon të provojmë një sistem operativ, e cila me siguri do të jetë një beta, pa ndryshuar sistemin tonë kryesor operativ, duke garantuar kështu funksionimin e tij të saktë në çdo rrethanë.

Më poshtë janë të vlefshme për ta Hapat e mëparshëm:

 1. Gjithmonë e rekomandueshme bëj një kopje rezervë, I mirë me Machine Koha ose ndonjë program tjetër që ne përdorim rregullisht.
 2. Kontrolloni që ju Mac është i pajtueshëm me macOS Sierra.
 3. Keni hapësirë ​​të mjaftueshme në disk. Rekomandohet minimumi 20 GB. Në rastin tim, synoni midis 80 Gb dhe 100 Gb, në mënyrë që të keni të instaluar aplikacione dhe t'i provoni ato.

Si të krijoni një ndarje:

 • Ne hapim programin e diskut, duke kërkuar për të në gjetës ose qendër të vëmendjes.

Ndërfaqja e shërbimeve të diskut

 • Ne mund të përdorim ndarjen që kemi krijuar ose shtypni butonin e ndarjes në krye. atëherë shtypni butonin "+" për të krijuar një ndarje.
 • Emërtojeni dhe caktoni hapësirën e dëshiruar (jo më pak se 20 GB)
 • Konfirmo (apliko butonin) dhe e ke atë!

Tani mbetet instaloni beta në ndarjen që sapo krijuat. Ndiqni hapat e ardhshëm:

 • Drejtoni instaluesin, të cilën do ta keni marrë, me emrin: «Instaloni 10.12 Developer Preview.app ».
 • Kur të shihni ekranin e përzgjedhjes, zgjidhni "Shfaq të gjithë disqet". Kur hapni, është e rëndësishme, zgjidhni ndarjen e krijuar shprehimisht për të.

Ndërfaqja e instalimit MacOS Sierra

 • MacOS Sierra është instaluar dhe pas rinisjes, do të jetë gati për përdorim.

Një avantazh tjetër i pakomentuar është ai ju mund të përdorni skedarët e të dy ndarjeve, por pa modifikuar ose bërë Mac të paqëndrueshëm në sistemin e zakonshëm të punës.

Së fundi, për të zgjedhur cilin sistem do të përdorë- macOS Sierra ose Mac OS Captain (duhet të punojë gjithashtu me sisteme më të vjetra Yosemite, Mavericks, duhet të ndizni Mac dhe sapo të dëgjoni tingullin e fillimit, shtypni butonin Çelësi ALT . Do të shfaqen të dy ndarjet dhe ju vetëm duhet të zgjidhni atë të dëshiruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.