Pse aksionet e Apple vlejnë kaq shumë tani?

Apple ndan në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

Viti 2019 përfundoi për Apple në mënyrën më të mirë të mundshme si një kompani që është. Veprimet e tyre kanë arritur nivelin më të lartë deri më tani.. Më shumë se 300 dollarë për aksion, Somethingshtë diçka që nuk është parë kurrë në bursë. Cila është arsyeja për këtë rritje spektakolare në këtë vit 2019?

Njohja dhe njohja e përgjigjes për këtë pyetje jo vetëm Do t'u shërbejë aksionerëve të saj për të ditur se çfarë po ndodh, gjithashtu për të ardhmen e mundshme që duan të investojnë paratë e tyre në kompani. Apple nuk ka bërë ndonjë gjë të jashtëzakonshme këtë vit për të realizuar këtë rritje. Analistët dhe ekspertët e kësaj teme përpiqen të shpjegojnë pse.

Ekziston një shpjegim për rritjen e aksioneve të Apple

Ekspertët kryesorë financiarë kanë studiuar saktë dhe në mënyrë efektive pse aksionet e Apple janë në kulmin e tyre, dhe ata nuk presin që ajo të ketë qenë diçka e pazakontë. Kjo situatë pritet të vazhdojë me kalimin e kohës.

Një nga arsyet që aksionet besohet të jenë rritur kaq shumë është për shkak të Këmbëngulja e Apple për të mbajtur një model linear biznesi me kalimin e kohës. Nuk i ka dhënë krahun e tij të përdridhet duke ndjekur modat ose strategjitë nga ndërmarrjet e tjera. Ai ka një strategji që nga fillimi dhe qëndron me të deri në fund, pa marrë parasysh se çfarë.

Kjo qëndrueshmëri dhe besnikëri ndaj parimeve të saj ka shpërblimin e saj, sipas analistëve. Ky shpërblim është parë në rritje në më shumë se 300 dollarë të secilës prej atyre aksioneve, diçka që i ka gëzuar investitorët e saj.

Apple është akuzuar në shumë raste si një kompani që përtërin pak, duket se nuk ndërmerr rreziqe me produktet e saj. Kjo ka një lexim të dyfishtë:

  • Por un lado, Duke mos rrezikuar, nuk dështoni. Ne kemi parë se si kompanitë e tjera e kanë provuar atë me pajisje të shumta që ishin inovative, por që nuk kanë funksionuar dhe për këtë arsye tregu i ka refuzuar ato. Duke menduar për shembull të Windows Phone ose zbulimit të fytyrës së Samsung që mund të kapërcehet me një imazh. Ky opsion e bën kompaninë të vlejë shumë para dhe investitorët e saj kanë qetësi.
  • Për tjetër, Duke mos inovuar, kompania mbetet prapa në treg ose ata përdorues mendojnë se ne gjithmonë duam një "Një gjë tjetër" të Apple. Por rezulton se atëherë ai na surprizon me kufje që aktualisht kopjohen nga të gjithë dhe është një udhëheqës i shitjeve dhe do të jetë për një kohë të gjatë. Përdoruesi është shumë i kërkuar, por ai gjithmonë dëshiron të njëjtën gjë: cilësi.

Linja e vazhdimësisë së Apple e bën atë të rritet si një kompani

Kjo më jep një pauzë në lidhje me artikujt që kemi lëshuar në lidhje me Apple TV +. Konsistenca është çelësi dhe Apple mund të mos ketë një kohë të mirë me këtë produkt tani, por në planin afatgjatë ...

Sigurisht Apple ka pasur dështimet e saj, por tani tregjet financiare e shohin atë si shmangie specifike sesa dështime. Diçka që nuk ndodh, për shembull, në tregun Android, ku nuk ka pasur sukses në asgjë tjetër përveç telefonave celularë.

Atë vit pas viti ne shohim se si lëshohen azhurnimet për iPhone, iPad, MacBook Pro, Mac Pro..etj; është ajo që po e bën kompaninë të vlejë kaq shumë në tregun e aksioneve tani. Këto azhurnime kanë qenë në fushën e softuerit duke përfshirë karakteristika të reja të rëndësishme të tilla si funksioni elektrokardiogram i Apple Watch që kaq shumë jetë po shpëton, për shembull.

Zbulimi i parregullt i ritmit

Pse aksionet po rriten tani dhe jo më parë?

Tani pyetja që mund t’i bëni vetes është Pse aksionet e Apple nuk janë rritur më herët? Sipas analistëve dhe investitorëve, e vetmja arsye e vlefshme është se kompania është nënvlerësuar. Analistët kanë gabuar në parashikimet ogurzeza në të cilat u tha se Apple kishte mbaruar dhe do të shihte fundin së shpejti.

Historia ka dalë e kundërta. Shumë nga konkurrentët e saj që dukeshin të fortë dhe dukeshin sikur do të fshijnë tregun kanë përfunduar duke u zhdukur, ndërsa Apple vazhdon të mbetet në krye.

Tani analistët e shohin kompaninë ndryshe dhe për këtë arsye çmimi i aksioneve të tyre është vështirë të bjerëPërkundrazi, ato mund të ngrihen përsëri, megjithëse është e vështirë për të që të arrijë shumë më tepër vlerë sesa tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.