MacBook-et e ardhshëm do të përfaqësojnë një hap të konsiderueshëm cilësor mbi paraardhësit e tyre

MacBook Pro 2016-Skylake-0

Këtë vit le të shpresojmë ligji i Moore është përmbushur dhe mund të shohim azhurnimet përkatëse të MacBook dhe MacBook Pro me procesorët më të fundit Intel Skylake, ku përmirësimet nuk do të përqendrohen aq shumë në konsumin e energjisë dhe përmirësime të vogla por në ofrimin e performancës superiore në grafikë, performancë dhe natyrisht jetëgjatësinë e baterisë.

Zakonisht azhurnimet vjetore të patate të skuqura Intel sjellin përmirësime të shpejtësisë prej rreth 10 përqind ndaj paraardhësve të tyre, megjithatë falë një ridizajnim i madh i mikro arkitekturës procesor i brendshëm, është më se e mundshme që ne do të shohim një rritje prej të paktën 20 përqind dhe që Apple tashmë po përdor në iMac të saj të fundit 27.

MacBook Pro 2016-Skylake-1

Përveç performancës së përgjithshme, patate të skuqura të reja Skylake sjellin grafikën më të fundit të integruar të Intel, GPU Intel HD 530, më shpejt se ekuivalenti i gjeneratës së tij të mëparshme, HD 4600 i përdorur në patate të skuqura Haswell që përfshihen në shumicën e Mac-ve aktuale. Sipas fletës së të dhënave, Skylake mbështet deri në 64 GB RAM DDR4, një memorje drejtimin më të shpejtë në 2.133 MHzNdërsa Apple nuk ka gjasa të ofrojë një mundësi azhurnimi 64 GB, ka të ngjarë të ofrojë opsionin 32 GB në vend të tij, i cili është akoma më se i mjaftueshëm për shumicën e përdoruesve.

Nga ana tjetër, me Skylake të gjithë MacBooks tashmë do të kenë portin PCI Express 3.0, që do të thotë një autobus edhe më i shpejtë i të dhënave gjithashtu me shpejtësi transferimi gati dyfish të asaj të PCI Express 2.0. Kjo e shoqëruar me pajtueshmërinë me Thunderbolt 3, do të thotë që më vonë do të shohim pajisje shtesë periferike dhe se ato do të jenë edhe më të shpejta.

Mbani në mend se Thunderbolt 3 arrin transferime të të dhënave deri në 40 Gbps, dy herë më shumë se Thunderbolt 2 dhe cfare mundet me dy monitorë 4K 60Hz përmes një porti të vetëm përveç që është i pajtueshëm me protokollet e tjera të tilla si USB, PCI Express dhe DisplayPort, me 10 GB lidhje ethernet. Gjithashtu ky protokoll i ri rrit kapacitetin e tij të energjisë, domethënë tani mbështet deri në 100W, që do të thotë se MacBook duhet të karikohet edhe më shpejt.

Më në fund procesi i prodhimit të këtyre patate të skuqura është 14nm, të qenit në gjendje të krijoni patate të skuqura më të vogla, më efikase dhe më pak e nxehtë. Kjo do të bëjë që tifozët e brendshëm të kompjuterit të fryjnë më pak kur ata thirren në detyra të rënda, si dhe të përmirësojë konsumin e përgjithshëm të energjisë dhe jetën e baterisë.

Nëse e gjithë kjo përdoret mirë nga Apple me një softuer që përputhet, apo edhe me një ridizajnim të tij niveli i brendshëm i pamjes së pajisjeve dhe pajisjeve, ne mund të jemi para rinovimit më të mirë të linjës MacBook për një kohë të gjatë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paco dijo

  Epo, le të shohim nëse ata vendosin, unë duhet të blej një macbook pro dhe po pres të shoh nëse ata lëshojnë diçka në fjalën kryesore në mars, dhe nëse jo, unë do të duhet ta blej atë

 2.   Adriana Si Vasi Sibisan dijo

  Nuk e besoj, me Tim Cook në krye që kërcimi është i pamundur!

 3.   Rodolfo dijo

  Ndërsa do të doja që ëndrra të bëhej realitet, perspektivat që përmendni do të ishin ideale, por unë kam dyshimet e mia serioze, dhe nëse nuk ka ndryshime, unë do të ndaloj së menduari se Mac është me të vërtetë një alternativë që kujdeset për klientët e saj ...