Pse nuk shfaqen emoticonat në iPhone?

Emoticonet e iPhone

Nëse po mendoni Pse nuk shfaqen emoticonat në iPhone?, në këtë artikull do t'ju tregojmë si arsyet ashtu edhe zgjidhjet për çdo problem.

Arsyeja kryesore pse ato nuk shfaqen figurinat në iPhone është sepse ne kemi fshirë tastierën e emoji-ve. Nëse na mungojnë vetëm disa (më të fundit), kjo është për shkak se kemi një version të vjetër të iOS që nuk përfshin mbështetje për të rejat ose sepse iPhone ynë është shumë i vjetër.

Emoji dhe varianti që Apple nxori nga mëngët e tij, Memojis, janë bërë mënyra më e zakonshme e të shprehurit të ndjenjave në një konservim teksti.

Artikulli i lidhur:
Si të hyni në emoji menjëherë duke përdorur një shkurtore të tastierës

Megjithatë, për mendimin tim, kanë ende një rrugë të gjatë për të bërë të jetë në gjendje të shprehë të njëjtat ndjenja dhe ndjesi si përmes një GIF.

Pse nuk shfaqen emoticonat në iPhone?

Arsyet pse emoticons nuk shfaqen në iphone Mund t'i grupojmë në 3:

Kemi hequr tastierën emoji

Nëse nuk e dini, mos e prekni. Pavarësisht kësaj thënieje, ka shumë përdorues që futuni në cilësimet e iOS pa e ditur realisht se çfarë po luajnë.

Emoji-t në iOS ofrohen përmes tastierës emoji. Nëse tastiera emoji nuk është e instaluar, nuk do të mund të shkruajmë emoji në asnjë aplikacion. Megjithatë, kjo nuk ndikon në shfaqjen e emoji-ve në aplikacione të tjera.

kontrolloni nëse kemi instaluar tastierën e emoji-ve, ne do të kryejmë hapat që ju tregoj më poshtë:

tastierë emoji iphone

 • Ne kemi qasje në settings të iPhone.
 • Tjetra, klikoni në i përgjithshëm.
 • Brenda Përgjithshme, klikoni mbi tastierë > Teclados
 • Nëse në listën e tastierave, një me emrin Emoji nuk shfaqet, është se nuk e kemi të instaluar.

instaloni tastierën emoji, ne do të kryejmë hapat e mëposhtëm:

 • Ne kemi qasje në settings të iPhone.
 • Tjetra, klikoni në i përgjithshëm.
 • Brenda Përgjithshme, klikoni mbi tastierë > Teclados
 • Tjetra, klikoni në Shtoni tastierë të re dhe ne kërkojmë për tastierën Emoji në listën e treguar.

Nuk kemi instaluar versionin më të fundit të iOS

Me çdo version të ri të iOS, Apple prezanton një seri e re emoticonësh. Këto emoticonë janë të disponueshëm vetëm për përdorim dhe për t'u shfaqur në pajisjet që ekzekutojnë atë version ose më të lartë.

Nëse merrni ndonjë emoticon dhe nuk shfaqet në pajisjen tuaj, problemi që kemi gjetur është se ju nuk e keni përditësuar pajisjen tuaj në versionin më të fundit të disponueshëm në atë kohë.

përditësoni pajisjen tuaj në versionin më të fundit të iOS në dispozicion në atë kohë, duhet të kryeni hapat e mëposhtëm:

 • Ne kemi qasje në settings të pajisjes sonë.
 • Tjetra, klikoni në i përgjithshëm > Përditësimi i softuerit.
 • Në këtë seksion, pajisja do të shfaqë versionin më të fundit të disponueshëm të iOS për ta instaluar në pajisjen tuaj.
 • Klikoni mbi Shkarkoni dhe instaloni ndërsa pajisja jonë është duke u karikuar dhe ka më shumë se 50% bateri.

Pajisja jonë është shumë e vjetër

Apple nuk ishte deri në lëshimin e iOS 5 prezantoi mbështetje për emoji në iOS. Deri më tani, nuk kishte asnjë mënyrë për të përdorur emoticon në rrjetet sociale ose aplikacionet e mesazheve.

Nëse iPhone, iPad ose iPod touch juaj nuk u përditësua në iOS 5, nuk keni mundësi ta përdorni. As përdorimi i aplikacioneve nga App Store (ato nuk janë të pajtueshëm me versione të tilla të vjetra të iOS), as shtimi i tastierës Emojis që Apple prezantoi me lançimin e iOS 5, pasi ajo nuk është e disponueshme.

Si të shkruani emoji në iPhone

tastierë emoji

Ashtu si tastierat e palëve të treta, tastiera e iPhone nuk shfaq emoji të disponueshme si parazgjedhje. Ne duhet hyni në modalitetin e emoji, në tastierën emoji duke klikuar në emoji që ndodhet në këndin e poshtëm majtas.

tastierë emoji

Ikona e emoji-ve do të shfaqet për sa kohë të kemi të instaluar vetëm dy tastierë: atë për gjuhën tonë dhe atë për emoji-t. Nëse kemi instaluar një tastierë të tretë, ikona e emoji-t do të shfaqet pikërisht në të djathtë të tastierës që u jep akses numrave.

Si të hiqni një tastierë në iOS

Hiq tastierën e iPhone

 • Ne kemi qasje në settings të iPhone.
 • Tjetra, klikoni në i përgjithshëm.
 • Brenda Përgjithshme, klikoni mbi tastierë > Teclados
 • atëherë rrëshqitni tastierën në të majtë që duam ta fshijmë dhe klikojmë Fshi.
 • Mundemi gjithashtu kliko në Redakto dhe pastaj klikoni në butonin – që shfaqet në të majtë të tastierës që duam ta fshijmë.

Si të zëvendësoni fjalët me emoji

Pajisjet iOS na lejojnë kombinoni tastierën tradicionale me emoji-t për të dërguar mesazhe ku disa fjalë zëvendësohen me emoji, duke dhënë një pamje hieroglifike shumë të habitshme me të cilën ne mund të qeshim me miqtë tanë si dhe t'i trolingojmë.

Nëse ju doni zëvendësoni fjalët me emoji në iPhone tuaj, iPad ose iPod touch, ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

zëvendësoni fjalët me emoji

 • Para së gjithash, ne duhet Shkruani tekstin që duam të ndajmë.
 • Tjetra, ne duhet kaloni në tastierë emoji.
 • Automatikisht, iOS do të analizojë të gjitha fjalët në tekst dhe do të na tregojë me ngjyrë portokalli fjalët që kanë emoji-t e tyre përkatës.
 • Duke klikuar mbi ato fjalë në portokalli, automatikisht do ta zëvendësojmë fjalën nga emoji-t përkatës.
 • Nëse fjala ka më shumë se një emoji, klikimi mbi fjalën do të shfaqet të gjitha emoji-t në dispozicion për atë fjalë dhe ku duhet të zgjedhim atë që na pëlqen më shumë.

Si të shkruani emoji në Mac

përdorni emoji në mac

Emoji nuk janë ekskluzive për pajisjet mobile. Me kalimin e viteve, Microsoft dhe Apple kanë kuptuar se duhet të jenë të pranishëm edhe në sistemet operative të desktopit.

Numri i aplikacioneve celularë që kanë versionin e tyre përkatës për sistemet operative desktop po rritet dhe kufizojnë mundësitë e ndërveprimit kur shtohen reagime nuk ka kuptim.

Nëse dëshironi të përdorni të njëjtat emoji të disponueshme në iOS në një Mac, duhet të përdorni shkurtore e tastierës Kontroll + Komanda + Shiriti i hapësirës.

Shtypja e këtij kombinimi të tasteve do të shfaqet një dritare të vogël, me madhësi të ngjashme me ekranin e një iPhone, ku mund të gjeni, të renditura sipas kategorive, emoji-t që mund të përdorim në varësi të versionit të macOS të instaluar.

Nëse nuk kemi versionin më të fundit të macOS të disponueshëm në treg, Mos prisni që të jeni në gjendje të shijoni të njëjtat emoji të disponueshme në iPhone tuaj, për sa kohë që keni versionin më aktual të iOS në dispozicion në atë kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.