Punonjësit e Apple duan të vazhdojnë të punojnë nga shtëpia

Apple Park

Disa ditë më parë, Tim Cook u dërgoi një memorandum punonjësve të tij duke kërkuar bashkëpunimin e tyre kthehu për të punuar në zyra nga shtatori mbi një bazë fleksibël, me të paktën 3 ditë në javë. Sidoqoftë, duket se kjo kërkesë nuk është pritur mirë nga punonjësit, të cilët kanë dërguar një përgjigje në deklaratën e tyre.

Përgjigja ndaj kërkesës së Tim Cook ka qenë nënshkruar nga më shumë se 80 persona dhe u shfaq në një kanal të brendshëm të Slack, një kanal që ka më shumë se 2.800 punonjës të Apple, sipas The Verge. Ndërsa punëtorët e përfaqësuar vlerësojnë që Apple po konsideron një qasje hibride për punën në zyrë, ata thonë se zgjidhja e propozuar nuk adreson sa duhet nevojat e tyre.

Për Apple, e cila thekson pjesëmarrjen personale, orarin hibrid paraqet një devijim nga politikat mirëmbahet për një kohë të gjatë. Sidoqoftë, punonjësit që kanë telekomunikim për më shumë se një vit mendojnë se shqetësimet dhe dëshirat e tyre nuk po merren parasysh.

Politika fleksibile e telekomunikimit e Apple dhe komunikimi rreth saj, tashmë ka detyruar disa nga kolegët tanë të japin dorëheqjen. Pa përfshirjen që sjell fleksibiliteti, shumë prej nesh ndjehen sikur duhet të zgjedhim midis kombinimit të familjeve tona, mirëqenies sonë dhe të qenit në gjendje të bëjmë punën tonë më të mirë, ose të jemi pjesë e Apple.

Në deklaratë, duket se ka një shkëputeni midis punëtorëve dhe menaxherëve të Apple. Nënshkruesit adresojnë këtë çështje dhe sugjerojnë që telecommuting mund të sjellë të njëjtat përfitime si takimet ballë për ballë.

Gjatë vitit të kaluar ne jemi ndjerë jo vetëm të padëgjuar, por ndonjëherë edhe të injoruar në mënyrë aktive. Mesazhe si 'ne e dimë që shumë prej jush mezi presin të rilidhen personalisht me kolegët tuaj në zyrë', pa asnjë mesazh që pranon se ka ndjenja direkt kontradiktore mes nesh, ndjehen nënçmuese dhe të pavlefshme.

Shumë prej nesh jo vetëm që ndihen të lidhur mirë me kolegët tanë në të gjithë botën, por jemi të lidhur më mirë se kurrë. Kemi dashur të punojmë siç bëjmë tani, pa pasur nevojë të përditshme të kthehemi në zyrë.

Duket se ekziston një shkëputje midis mënyrës se si ekipi ekzekutiv mendon për fleksibilitetin e telekomunikimit / vendndodhjes dhe përvojave të shumë prej punonjësve të Apple.

Punonjësit e Apple pohojnë se telepunimi sjell pesë përfitime kryesore:

 1. Diversiteti dhe përfshirja në mbajtjen dhe punësimin.
 2. Prishja e barrierave të komunikimit ekzistuese më parë.
 3. Bilanci më i mirë i jetës në punë.
 4. Integrim më i mirë i punëtorëve ekzistues të fleksibilitetit në distancë / vendndodhje.
 5. Reduktimi i përhapjes së patogjenëve.

Punonjësit kërkojnë nga Apple:

Ne zyrtarisht kërkojmë që Apple të konsiderojë punën në distancë dhe vendimet për fleksibilitetin e vendndodhjes si autonome për një ekip ashtu si vendimet e punësimit.

Ne zyrtarisht kërkojmë një sondazh të shkurtër, të përsëritur në të gjithë kompaninë me një proces të strukturuar qartë dhe transparent të komunikimit / reagimeve në të gjithë kompaninë, organizatën dhe nivelin e ekipit, duke mbuluar temat e renditura më poshtë.

Ne zyrtarisht kërkojmë që një pyetje në lidhje me qarkullimin e punonjësve për shkak të telecommuting të shtohet në daljen nga intervistat.

Ne zyrtarisht kërkojmë një plan veprimi transparent dhe të qartë për të akomoduar aftësitë e kufizuara përmes punës në vend, jashtë vendit, në distancë, hibride ose ndryshe fleksibël.

Ne zyrtarisht kërkojmë që të studiohet ndikimi mjedisor i kthimit në punë ballë për ballë dhe si fleksibiliteti i vendndodhjes së largët dhe të përhershme mund ta kompensojë atë ndikim.

Duhet të mbahet mend se Apple është një nga kompanitë e pakta të Silicon Valley që nuk kanë miratuar punë në distancë si zakonisht, diçka që kanë bërë kompani të tjera të mëdha si Google, Facebook dhe Microsoft (edhe pse kjo e fundit nuk është në Silicon Valley).

Nëse propozimi i punonjësve të Apple Park shkon përpara, investimi milioner që Apple kryer në ndërtimin e këtyre objekteve, ajo do të jetë përdorur për asgjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.