Punonjësit e Apple Park këshilluan të punojnë nga shtëpia për shkak të koronavirusit

Dhe është që kjo shpërthim i koronavirusit dhe punonjësit që duhet të shkojnë në Apple Park për të punuar çdo ditë nuk ndalet ata do të kishin marrë rekomandimin e Apple për ta bërë atë nga shtëpia në mënyrë që të mos infektoheni me këtë Covid-19 që po përhapet si zjarr.

Alarmi për këtë shpërthim Covid-19, i cili është emri që iu dha virusit disa javë më parë, filloi në Kinë janarin e kaluar dhe tani Tashmë është në vendin tonë dhe në shumë të tjerë në Bashkimin Evropian. Disa ngjarje që lidhen me teknologjinë, sportet dhe në fund të fundit shumica e atyre që mbledhin një mori njerëzish janë pezulluar ose shtyrë dhe në këtë rast Apple duket se po rekomandon punonjësit e saj të punojnë nga shtëpia.

Vetë qarku Santa Clara Tashmë paralajmëroi ose këshilloi disa ditë më parë që kompanitë nuk duhet të mbajnë ngjarje masive dhe të marrin masa sigurie për të kontrolluar shpërthimin e virusit, duket se Apple ka marrë rekomandimin e sigurisë të këshilluar nga autoritetet për këtë letër. Nuk është një lajm që Apple u bë zyrtar në çdo kohë, por ka të ngjarë që ai të jetë edhe më shumë duke marrë parasysh tashmë kanë pezulluar udhëtimin e shumë prej punonjësve të tyre në Kinë dhe pjesën tjetër të botës për këtë virus.

Nga ana tjetër, pritet të dihet nëse Apple do të bëjë apo jo një fjalim kryesor të njëjtin muaj të marsit siç kanë bërë për disa vjet dhe është se Covid-19 mund të jetë vendimtar para pezullimi i mundshëm i ngjarjes apo edhe realizimi i saj vetëm përmes transmetimit, pa media, të ftuar dhe njerëz të tjerë që zakonisht shkojnë në fjalën kryesore të Apple. Megjithëse nuk na pëlqen, mendoj se kjo do të ishte gjëja më e arsyeshme për të bërë tani pasi situata është aktualisht, duhet të presim dhe të shohim se çfarë do të ndodhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.