Qeveria Trump ndërmjetësoi me qeverinë e Indisë në mënyrë që Apple të hapte dyqanet e saj

Indi

Planet e zgjerimit të Apple, vendi i dytë më i populluar në botë, India, kanë qenë një dhimbje koke për kompaninë me qendër në Cupertino. Gjatë takimit të fundit me aksionarët, Apple njoftoi se në mes të këtij viti do të hapë Apple Store Online, dhe në 2021, dyqani i parë fizik në vend.

Apple ka vonuar planet e zgjerimit në vend për disa vjet për shkak të kërkesave të ndryshme që të gjitha kompanitë e huaja duhet të plotësojnë nëse duan të hapin dyqanet e tyre. Me sa duket, në intervistën e fundit që Tim Cook dha për Fox News, administrata Trump ndihmoi në zgjerimin e Apple në Indi.

Problemi i parë me të cilin ai u përball ishte ligji proteksionist i vendit që detyron kompanitë që duan të hapin dyqanet e tyre për të siguruar që 30% të produkteve që shesin të jenë prodhuar në vend. Thashethemet e ndryshme sugjeronin që qeveria e vendit ishte e gatshme ta ulte atë përqindje, por duket se ishte me të vërtetë administrata Trump ajo lejoi Apple të ulte atë përqindje pasi të negocionte me qeverinë.

Kompanitë si Foxconn dhe Winstron kanë rritur procesin e montimit në Indi në vitet e fundit, njëra prej të cilave filloi prodhimin e iPhone XR. E para prej tyre, tashmë kishte dy impiante, dhe ato që do të shtohen edhe dy të tjera që planifikon të hapë. Investimi që Apple është dashur të bëjë vitet e fundit në Indi, nuk do të bien në vesh të shurdhër, pasi herët a vonë, India do të përqendrojë një pjesë të madhe të prodhimit botëror, duke zhvendosur Kinën.

Pagat indiane ato janë shumë më të ulëta se ato që mund të gjenden aktualisht në Kinë, gjë që sjell një rritje të çmimit të produkteve. Mënyra e vetme për të ulur kostot është të fillosh prodhimin në vendet ku fuqia punëtore është më e lirë. Dhe, nëse jo, në atë kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.