Raporti i Diversitetit të Punëtorit të Apple

punëtorë-mollë

Ky është një nga ato raporte që kompania Cupertino hedh në raste të caktuara dhe se qëllimi i tij nuk është askush tjetër përveç informimit për disa të dhëna krejtësisht të palidhura me pajisjet që ata shesin. Këto lloje raportesh kanë të bëjnë me disa të dhëna për origjinën e punëtorëve të tyre (të cilat aktualisht janë 98.000) dhe ka shumë kompani që sot bëjnë këtë lloj raporti mbi larminë e punëtorëve që kanë mbi stafin, të paktën në Shtetet e Bashkuara.

Përveç raportit të gjerë që na tregon Apple dhe detajeve në faqen e saj web, Drejtori i Përgjithshëm i vetë kompanisë na shpjegon vlerën që ai jep personalisht për të pasur këtë larmi të punëtorëve në fuqinë punëtore dhe përfundon duke deklaruar se kjo është padyshim thelbi i mollës.

http://youtu.be/AjjzJiX4uZo

Pas videos së publikuar nga vetë kompania, ne lëmë një pjesë të tekstit që Tim Cook shton në raport:

Në Apple, 98.000 punonjësit tanë kanë një pasion për produktet që ndryshojnë jetën e njerëzve dhe që nga ditët e hershme kemi njohur që diversiteti është thelbësor për suksesin tonë. Ne besojmë thellësisht se përfshirja frymëzon risi.

Përkufizimi ynë i diversitetit tejkalon kategoritë tradicionale të racës, gjinisë dhe etnisë. Ai përfshin cilësi personale që shpesh neglizhohen, siç janë orientimi seksual, veteranët ose personat me aftësi të kufizuara. Kush jemi, nga vijmë dhe çfarë kemi provuar ndikon në mënyrën se si i perceptojmë dhe zgjidhim problemet. Ne besojmë në festimin e diversitetit dhe investojmë në të.

Apple është e përkushtuar për transparencë, prandaj ne po lëshojmë statistika mbi garën e kompanisë sonë dhe shpërndarjen gjinore. Më lejoni të them paraprakisht se si CEO, nuk jam i kënaqur me numrat në këtë faqe. Ata nuk janë të rinj për ne, dhe ne kemi punuar shumë për mjaft kohë për t'i përmirësuar ato. Ne jemi duke bërë progres, dhe jemi të përkushtuar që të jemi po aq inovativë në promovimin e diversitetit sa jemi në zhvillimin e produkteve tona.

Përfshirja dhe diversiteti kanë qenë një qëllim për mua gjatë kohës që isha në Apple, dhe ato janë ndër përparësitë e mia si CEO. Jam krenar që punoj së bashku me shumë drejtues të niveleve të larta që kemi punësuar dhe promovuar gjatë viteve, përfshirë Eddy Cue dhe Angela Ahrendts, Lisa Jackson dhe Denise Young-Smith. Drejtuesit e talentuar në ekipin tim vijnë nga e gjithë bota, dhe secili sjell një këndvështrim unik bazuar në përvojën dhe kulturën e tyre. Dhe bordi ynë i drejtorëve është më i fortë se kurrë me shtimin e Sue Wagner, i zgjedhur në korrik.

Unë marr email nga klientë në të gjithë botën, dhe një emër që del shpesh është Kim Paulk. Ajo është një specialist në Apple Store në West 14th Street në Manhattan. Kim ka një gjendje mjekësore që ka ndikuar në shikimin dhe dëgjimin e saj që kur ishte fëmijë. Klientët tanë nuk mund të ishin më të kënaqur me shërbimin e Kim dhe ata thonë se ajo mishëron karakteristikat më të mira të Apple. Qeni i tij udhëzues, Gemma, është i njohur me dashuri në dyqan si "iDog".

Kur mendojmë për diversitetin, ne mendojmë për njerëz si Kim. Ajo frymëzon bashkëpunëtorët e saj dhe gjithashtu klientët e saj.

Në të gjithë botën, ekipi ynë Apple është i bashkuar në besimin se të qenit ndryshe na bën më të mirë. Ne e dimë që secila gjeneratë ka një përgjegjësi për të mbështetur arritjet e së kaluarës, duke zgjeruar të drejtat dhe liritë që ne i gëzojmë për shumë që ende po luftojnë për atë që është e drejtë.

Së bashku, ne jemi të përkushtuar ndaj diversitetit brenda kompanisë sonë dhe avancimit të barazisë dhe të drejtave të njeriut kudo.

Tim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.