Regjistroni tinguj në OSX me Quicktime

Player i shpejtë

Ekzistojnë shumë aplikacione të palëve të treta që ekzistojnë për të qenë në gjendje të regjistrojnë tingull në një Mac, por edhe një herë ju kujtojmë se brenda vetë sistemit të mollës, OSX, ka mjete të panumërta dhe në këtë rast edhe një për regjistrimin e zërit.

Brenda OSX ekziston një aplikacion ekzistues pothuajse që nga fillimi i sistemit Apple që versioni pas versionit është përmirësuar në mënyrën se si mund të trajtohet dhe gjërat që lejon të bëjë. Ky është aplikacioni Quicktime Player.

Quicktime Player është luajtësi i paracaktuar multimedial që vjen me OSX të instaluar. Me këtë aplikacion të vogël, por të fuqishëm ne mund të regjistrojmë zërin, të regjistrojmë ekranin e vetë kompjuterit dhe të shohim skedarët video, ndër të tjera.

Sot ne do të përqendrohemi në mënyrën se si Quicktime mund të regjistrojë zë nga kompjuteri ose mikrofoni. Ajo që duhet të bësh që të jesh në gjendje të regjistrosh një këngë audio me zërin tënd është si më poshtë:

 • Hapni aplikacionin Quicktime të gjetur në Launchpad> TTH TJERT> Quicktime Player Sapo të hapet, e vetmja gjë që do të ndryshojë është që shiriti i sipërm i menusë në tavolinë të ndryshojë në shiritin e menysë Quicktime Player.
 • Tani duhet t'i tregojmë aplikacionit se çfarë dëshirojmë të bëjë. Për ta bërë këtë ne shkojmë në menunë e sipërme dhe shfaqim menunë File. Brenda drop-down, tre opsionet e para janë Regjistro video, Regjistro audion dhe Ekranin e Regjistrimit.

Bie menuja Quicktime Player

 • Ne zgjedhim, në rastin tonë, Regjistroni audion dhe një dritare e vogël na shfaqet automatikisht me një simbol REC në të cilën do të jemi në gjendje të konfigurojmë se si do të jetë regjistrimi si dhe burimin nga i cili do të mbledhë tingullin. Normalisht, tingulli merret nga mikrofoni i integruar, por ju mund të keni në mënyrë të përsosur një mikrofon të jashtëm përmes USB ose një linje hyrëse, kështu që në raste të tilla në zbritjen në këndin e sipërm të djathtë, në formën e një trekëndëshi, ju do të ketë më shumë mundësi për të zgjedhur.

Kapja e dritares së Quick Player

 • Mbetet vetëm të ruani skedarin duke futur Skedar> Ruaj. Formati i marrë i skedarit është MPEG-4 Apple Audio.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RUBEN dijo

  Pershendetje pedro,
  Përkundër asaj që thoni ju, QuickjTime nuk regjistron absolutisht asgjë, qoftë audio. ekran ose film.
  Nëse keni ndonjë zgjidhje, ju lutem më tregoni.
  Faleminderit pershendetje
  Rubén

  iMac 2.5 GHz Intel core 15,16 GB RAM OSX 10.6.8