Regjistruesi i ekranit, një alternativë më shumë për QuickTime për të regjistruar ekranin e Mac-ut tonë

Kur regjistroni ekranin e Mac-ut tonë, për rreth 3 vjet, Apple na e ofron këtë mundësi pa pasur nevojë të përdorim aplikacione të palëve të treta përmes aplikacionit QuickTime, një aplikacion me të cilin mund të regjistrojmë edhe ekranin e iPhone, iPad ose iPod-it tonë pa ndonjë problem.

Ndërsa është e vërtetë që QuickTime funksionon shumë mirë, mund të jetë që për disa përdorues, ndërfaqja e përdoruesit që na ofron nuk është e thjeshtë, ose nga emrat e opsioneve të disponueshme, ose nga mënyra për t'i përdorur ato. Për fat të mirë, nëse e shohim veten në nevojë për të regjistruar ekranin e Mac-ut tonë dhe nuk duam të përdorim QuickTime, në App Store Mac kemi më shumë mundësi.

Screen Recorder, është një nga aplikacionet që kemi në dispozicion në Mac App Store dhe që na lejon të regjistrojmë ekranin e Mac tonë, Ne gjithashtu nuk mund të regjistrojmë ekranin e iPhone, iPad ose iPod Touch. Ndërfaqja e përdoruesit është shumë më e qartë se ajo që mund të gjejmë në QuickTime, kështu që nuk ka nevojë për udhëzime nëse kërkoni në Internet për të qenë në gjendje të përdorni aplikacionin.

Regjistruesi i Ekranit, jo vetëm që na lejon të regjistrojmë gjithçka që tregohet në ekranin e Mac-ut tonë, por gjithashtu, na lejon të ruajmë klikimet që bëjmë me miun, në mënyrë që të jetë shumë më e lehtë të tregosh se ku të klikosh në rast se bëjmë udhëzime.

Na lejon gjithashtu vendosni inputin audio që na nevojitet në çdo kohë, ose vetë Mac, për të regjistruar tingullin që luhet, ose për të regjistruar zërin tonë ndërsa tregojmë hapat që duhen ndjekur në tutorialin që po bëjmë. Përveç kësaj, është i pajtueshëm me shkurtesat e tastierës, na lejon të vendosim direktorinë ku duam të ruajmë videon që po regjistrojmë, video që mund ta ruajmë në formatin MOV.

Regjistruesi i Ekranit, është në dispozicion për shkarkim plotësisht falas përmes lidhjes që lë në fund të këtij artikulli. Ky aplikacion kërkon OS X 10.10 dhe është i pajtueshëm me procesorët 64-bit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.