Rifreskoni Launchpad nëse nuk tregon saktë aplikacionet tuaja

launchpad-mac-1

Interpretimi i Apple i ndërfaqes nga ikonat dhe rrjeti që iOS ka në OS X është ndonjëherë i dobishëm për të mbajtur aplikacionet tona të renditura nga dosjet dhe më lehtë qasja në to duke i vendosur më mirë, por si me shumë opsione të tjera, ndonjëherë nuk tregon të gjitha aplikacionet e instaluara kështu që do të duhet të "rifreskojmë" aplikacionin.

Pjesa e keqe është se Apple nuk ofron opsione konfigurimi për këtë aplikacion ose në preferencat e sistemit ose brenda vetë aplikacionit, kështu që nëse diçka shkon keq nuk kemi mjete apriori në mënyrë që ta zgjidhin atë.

Për t'u përpjekur për të zgjidhur këtë problem kemi dy mundësi, njëra prej tyre kalon zhvendosni aplikacionin e prekur e cila nuk po shfaqet dhe e dyta do të ishte të detyronte Launchpad të rindërtojë bazën e të dhënave në mënyrë që të lokalizojë në mënyrë korrekte të gjitha aplikacionet.

refresh-launchpad-0

Vendndodhja e paracaktuar

Për fat të keq Launchpad do të tregojë vetëm ato aplikacione që janë brenda dosjes rrënjë të sistemit kushtuar tij, domethënë dosjes së aplikacioneve, kështu që ne duhet ta zhvendosim programin e përmendur brenda tij. Nëse, nga ana tjetër, ne e zhvendosim atë brenda dosjes, por ajo ende nuk e tregon atë, mund të përpiqemi ta kopjojmë përsëri brenda dosjes (zëvendësojeni atë), mbyllni sesionin dhe filloni përsëri me përdoruesin tonë.

Baza e të dhënave

Integrimi i këtij aplikacioni është bërë me OS X Dock, domethënë, është pjesë e saj, kështu që nëse ndonjë nga dy bazat e të dhënave që administrojnë aplikacionet që do të shfaqen dëmtohet, kjo do të bëjë që jo të gjitha aplikacionet që duhet të shfaqen në Launchpad. Për të detyruar Dock të rindërtojë këto baza të të dhënave do të shkojmë në tavolinën e punës dhe me tastin ALT të shtypur do të kalojmë te menuja go (lart majtas) për të hyrë në Bibliotekë.

Sapo brenda do të kërkojmë këtë rrugë Ndihma e aplikacionit> Dock dhe ne do të fshijmë gjithçka që është brenda, kur ta kemi bërë do të duhet të mbyllim dhe rihapim sesionin në mënyrë që Lauchpad të ripopullohet me aplikacione plotësisht nga e para.

Më shumë informacion - Optimizoni kohën tuaj kur kopjoni skedarë në OSX


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)