Si të rikuperojmë dosjen Shkarkime nga Dock nëse e kemi fshirë atë

Kur shkarkoni ndonjë skedar nga interneti, e gjithë përmbajtja ështëruhet direkt në dosjen Shkarkime, një dosje në të cilën mund të qasemi drejtpërdrejt nga Dock, pasi është pranë koshit të riciklimit. Duke pasur gjithmonë dosjen në dorë, nuk është e nevojshme të shfletoni Gjetësin që kërkon skedarët e shkarkuar ose të shihni se pak nga pak desktopi ynë po mbushet me skedarë, në shumicën e rasteve të padobishme. Por, çka nëse dosja e shkarkimeve është fshirë aksidentalisht? Përmes Finder mund të kemi qasje në të, por ai tashmë kërkon që ne të bëjmë më shumë se një hap në mënyrë që të humbasim menjëherë.

Për fat të mirë, ky problem i vogël ka një zgjidhje shumë të thjeshtë. Kjo zgjidhje është e njëjta që mund të përdorim për të vendosur në Dock çdo dosje që duam të kemi gjithmonë në dorë dhe të ndalojmë hapjen e Damn Finder për të hyrë gjithmonë në të njëjtën direktori. Për ta vendosur dosjen Shkarkime përsëri në Dock, duhet të vazhdojmë si më poshtë.

Rivendosni dosjen Shkarkime në Dock

 • Së pari ne hapim Gjetës
 • Pastaj shkoni në menunë e sipërme dhe klikoni në menunë Ir. Pastaj klikoni në opsionin fillim.
 • Gjetësi do të na tregojë të gjithë dosjet e sistemit të caktuar për përdoruesin tonë. Për të treguar përsëri dosjen Shkarkime, ne thjesht duhet të szgjidhni atë dhe terhiqeni atë në Dock, konkretisht në zonën ku ishte më parë.
 • Sapo të kryejmë këtë operacion, do të shohim se si dosja Shkarkime rishfaqet në vendndodhjen origjinale.

macOS nuk na lejon të gjejmë asnjë dosje në Applications Dock, Prandaj, të dy dosjet Shkarkime dhe çdo dosje tjetër që duam të shtojmë në Dock, duhet të jenë të vendosura në anën e djathtë të tij, pikërisht poshtë vijës vertikale pranë aplikacionit të fundit të treguar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   diego dijo

  shumë mirë .. Unë e kisha fshirë atë dosje gabimisht dhe mendova se e kisha humbur informacionin .. Unë e rivendosa atë duke thënë atë që thotë postimi. faleminderit shumë

 2.   andrea dijo

  Unë i kryej këto hapa dhe dosja shfaqet përsëri pranë koshit të plehrave. Problemi është se para se ta fshija aksidentalisht, dosja e shkarkimit në bankën e të akuzuarve shfaqte një listë lart me ato më të fundit dhe tani hapet një dritare me të gjitha shkarkimet pa porosi ose koncert dhe nuk jam në gjendje të kthehem në dosjen origjinale të shtetit . A di dikush se si të ndryshojë dosjen në dokun e Mac-së për të renditur përsëri në shkarkimet e fundit? Faleminderit

 3.   Camila Andrea dijo

  Do të doja që nëse ata do të të jepnin një përgjigje, mund ta ndash me mua sepse unë kam të njëjtin problem ... pls

 4.   Xavier dijo

  Në ikonën që ishte vendosur në bankën e të akuzuarve dhe në menunë e saj që shfaqet, zgjidhni opsionin "Fan" nën "Shiko përmbajtjen si". Pershendetje

 5.   Armando dijo

  Nuk e kisha fshirë dosjen, nuk e mbaj mend fare. Unë thjesht isha zhdukur nga doku. Me informacionin tuaj, unë i kam hyrë dhe i kam vendosur aty ku ka qenë më parë. Faleminderit shumë.

 6.   Pablo QM dijo

  Faleminderit shumë! Unë e kisha fshirë atë aksidentalisht dhe tani me shpjegimin tuaj arrita ta lokalizoj përsëri ikonën e shkarkimit në Dock!

 7.   Isaku dijo

  faleminderit shumë! Unë vetëm e bëra atë në Catalina dhe pa ndonjë problem ... Prill 2020

 8.   Isaku dijo

  Ia shtoj komentit tim nga dy javë më parë… Kam një problem… tani dosjet janë në rend alfabetik dhe jo kronologjik… nuk funksionojnë ashtu? Si mund t'i riorganizoj ato?

 9.   amelia dijo

  Gabimisht, unë e fshiva dosjen dhe e vendosa përsëri në Dock, por nuk jam në gjendje ta rikthej atë, dhe kështu është e pamundur të gjesh diçka. Mund të më ndihmoni mua? Faleminderit

  1.    Salla Ignatius dijo

   Vendosni miun mbi dosjen e shkarkimit dhe shtypni butonin e djathtë të miut. Aty tregohen opsionet e ndryshme të shfaqjes dhe ju mund të zgjidhni mënyrën Fan.

   Përshëndetje.

 10.   David dijo

  Tregues i shkëlqyeshëm, unë tashmë e bëra atë dhe dosja e shkarkimit u shfaq në Dock

 11.   martuar ernesto alonso garcia dijo

  faleminderit ndihme te shkelqyer

 12.   paco dijo

  Faleminderit, këshillë shumë e dobishme