Shëroni të dhënat e fshira gabimisht nga Mac-i juaj

TEC DHNAT E BINDJES

Praktikisht çdo ditë dhe disa herë në disa raste ne fshijmë dokumente ose aplikacione. Kur ato fshihen, të gjithë e dimë që sistemi i depoziton ato në koshin e riciklimit. Problemi i vërtetë lind kur, për shkak të një aksidenti të thjeshtë, ne fshijmë skedarët, zbrazim plehrat dhe më vonë duam t'i rikuperojmë ato. Përsëri dhe përsëri ne kërkojmë «Kosh letre " duke pritur që ato të shfaqen nga askund, por shenjat tona janë përmbushur. Ata janë zhdukur.

Në këtë postim, ne duam t'ju bëjmë të shihni që procesi të jetë në gjendje shërohem skedarët që janë fshirë nga koshi kjo varet nga disa faktorë. Aspekti kryesor për t'u marrë parasysh është "KOHA". Ne nuk do të punojmë njësoj nëse ka kaluar një kohë e gjatë që kur ka ndodhur katastrofa ose ka ndodhur pak, pasi fakti i thjeshtë i instalimit të programeve do të thotë që ato të dhëna që duam të shpëtojmë tashmë janë "rishkruar" përfundimisht.

Në një Mac dhe në përgjithësi në çdo kompjuter ose pajisje që ka një disk të brendshëm, çdo herë që fshijmë skedarë ose aplikacione, edhe nëse zbrazim plehrat, skedarët janë akoma në kompjuter. Shtë kur përdoruesi kryen instalime të tjera më vonë, kur ekziston mundësia që ato të zhduken përgjithmonë.

E gjithë kjo për shkak se OSX kur dërgojmë informacion në kosh, shënon hapësirën që i përket këtij informacioni si të lirë për të qenë në gjendje të mbishkruajmë informacionin mbi të. Nuk ka rëndësi se çfarë kemi të bëjmë me Mac, por kurrë nuk do të instalojmë asgjë para se të kryejmë hapat e mëposhtëm.

 • Kërkoni në qendër të vëmendjes

Ne gjithmonë do të bëjmë një kërkim në Spotlight për të verifikuar që skedari nuk është i fshehur në një vend ku gabimisht kemi dërguar informacionin pa e kuptuar dhe nëse nuk gjejmë asgjë, do të duhet të bëjmë sa më poshtë.

 • Parandalimi është më i mirë se kurimi

Për të mbrojtur veten nga humbja masive e të dhënave, një nga gjërat që na këshillojnë si Apple ashtu edhe shërbimet teknike të autorizuara të Apple (për shembull UNIVERSOMAC) është përdorimi i një programi shumë të rëndësishëm të siguruar nga sistemi operativ i mollës, "Time Machine", një program që bën një kopje rezervë të gjithë diskut tonë të ngurtë. Shërbimi bën një ndarje në diskun e vetë Mac ose në një të jashtëm dhe vazhdon të bëjë një kopje të plotë herën e parë dhe pastaj vetëm azhurnon ndryshimet "në mënyrë graduale".

MAKINË KOHË

 • Programet për të rimarrë skedarët

Nëse jeni në rast se nuk keni bërë një kopje rezervë të informacionit tuaj, ka programe falas dhe me pagesë për të rikuperuar ato skedarë edhe pasi të jetë formatuar një Mac, si p.sh. Mac Data Recovery, Disk Drill ose EaseUS Mac Undelete.

Ky lloj "softueri" ju lejon të kërkoni skedarë të tillë si fotografi ose foto të humbura, muzikë, dokumente dhe të dhëna të tjera jo vetëm në hard diskun tuaj por edhe në disqet e jashtme siç është USB, disqe portative apo edhe karta memorie.

Mos harroni se nëse skedarët janë rishkruar, pa marrë parasysh se çfarë programi është përdorur, ato nuk mund të rikuperohen. Kufizimi nuk është në kërkimin 'softuer' që përdoret por në atë nëse kompjuteri ka shkruar apo jo në krye të dokumentit ose skedarit.

Më shumë informacion - Encrypt rezervat tona Machine Time

Shkarko - Zhduket EaseUS Mac   ,   Riparimi i të dhënave Mac   ,  Disk Drill


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Robert Ferri dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm. Faleminderit për shpërndarjen.

  Sapo instalova Mavericks të ofruara nga Apple. Shkarkoni dhe instaloni atë. Para se ta instaloja, krijova një ndarje për të ruajtur të dhënat e mia dhe një ndarje tjetër për të pasur aplikacionet. Kur instalova Mavericks, pjesa ku unë kisha skedarët e mi u zhduk nga Finder dhe vetëm ndarja e aplikacioneve është e dukshme.

  Ndarja nuk është e dukshme? Si mund ta rimarr atë? Nëse kërkoj disa emra skedarësh i gjej por ndarja nuk shfaqet askund. çfarë më rekomandon të bëj?

  të fala

 2.   Pequerretxa dijo

  Asnjë nga programet që përmendni nuk është falas. Ata kanë një provë, në çdo rast, por të tre janë softuer me pagesë.

 3.   mirëmbajtja e kompjuterit dijo

  Për shumë njerëz do të ketë ndodhur që ata të kenë humbur shumë informacione thelbësore për shkak të një disku të dëmtuar ose diçka të ngjashme, ky artikull është shumë i dobishëm për ta. Nëse disqet e ngurta janë fshirë, ka shumë programe kompjuterike, dhe varësisht nga cila pajisje mund të përdorim njërën ose tjetrën: Windows (Recuva), Android (Mobisaver).
  Shpresoj që ky informacion t'ju ketë ndihmuar