Ringjallja e Apple (V): iMac G4

Viti 2002: Apple vendos që është koha të rinovojë kompjuterin që e ktheu atë në famë shumë vite më vonë, kështu që është koha të lançojmë një iMac të ri me të cilin të befasojmë të gjitha maketat dhe të shkojmë në një nivel tjetër dhe më të lartë.

Unë nuk po ju gënjej kur them se ky është për mua dizajni më i mirë i bërë ndonjëherë nga një kompjuter desktop (përveç G4 Cube), dhe është se i njohur zakonisht si iMac Lamparita u përcaktua nga Jobs si një Tour de Force, pasi ata punuan për dy vjet vetëm në dizajn.

Si standard, ai erdhi i pajisur me një procesor 4 MHz G700, megjithëse mund të zgjedhim 800 MHz duke paguar më shumë. Sa i përket opsioneve të tjera, iMac G4 ishte larg konkurrencës për performancë, por dizajni brutal, madhësia e tij minimale dhe rrjedhshmëria me të cilën lëvizte Mac OS X i kompensuan të gjitha.

Me pak fjalë, unë mendoj se ky ishte kompjuteri që kalibroi më shumë përmirësimin e Apple, dhe megjithëse Apple nuk ka lëshuar një kompjuter me karakteristika të ngjashme për sa i përket dizajnit, Mendoj se shërbeu edhe si frymëzim për produktet e ardhshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Luis Colmena dijo

  As mos e thuaj.

  Bleva të parën e serisë, iMac G4 15 ″ me 700 Mhz. Me 40 Gb DD në 5400 rpm dhe 2 MB memorie memorie, 128 Mb RAM dhe optikë CD-RW. Ai solli OS 9.2.2 dhe OS X 10.0 ishte opsional (doli në CD)

  Aktualisht e kam atë në shtëpinë e prindërve të mi, megjithëse paksa e zgjeruar: p DD 80 GB me 7200 rpm dhe 8 MB cache, 768 MB ram dhe 16x DVD dvd. Mac OS X 10.4.11

  Mund të shikoni të gjitha llojet e videove dhe filmave falë Perian, e kam të lidhur me një modem hsdpa Yoigo në mënyrë që të ketë internet, kurrë nuk vendos AirPort ose BlueTooth si standard.

  Shtë një ekip i mirë që do të jetë gjithmonë me mua, ditën që ekrani juaj nuk mund të marrë më, ose unë e rregulloj atë ose do të heq drejtpërdrejt krahun dhe ekranin, për ta lënë të lidhur me TV në dhomën e ndenjes përmes adaptori i videos (i cili aktualisht është ai që përdoret për të parë, dëgjuar filma, foto, video ...