Si të rivendosni clipboard në Mac tuaj

Mësoni si të përdorni clipboard universal në macOS Sierra

Me siguri ju keni përdorur clipboard në Mac tuaj në më shumë se një rast. Dhe ti pa e kuptuar. Po e përdorni sa herë që "kopjoni / ngjisni". Ai tekst, për shembull, ruhet përkohësisht në clipboard Mac në mënyrë që të ngjitet në një dritare tjetër ose edhe në një pajisje iOS nëse aktivizoni clipboard universal.

Sidoqoftë, është shumë e mundur që pas shumë përdorimit dhe shembjes së mundshme, kur kopjoni dhe ngjisni përmbajtjen, komandat nuk funksionojnë. Timeshtë koha të rindizni kompjuterin tuaj dhe të shihni nëse gjithçka kthehet në normalitet. Por nëse nuk jeni të interesuar të rifilloni Mac-in tuaj, duhet të dini se keni disa mënyra për të rinisni clipboard Mac. Ne ju tregojmë se cilat janë ato:

Rinisni Clipboard Mac përmes Activity Monitor

Rinisni clipboard në Mac

Opsioni i parë që ju japim është të përdorni Monitorin e Aktivitetit që do të gjeni në çdo Mac. Ku gjendet? Lehtë: Gjetësi> Aplikimet> Shërbimet komunale. Brenda kësaj dosje do të gjeni Monitorin e Aktivitetit. Dëshironi një rrugë edhe më të shpejtë? Përdorni Spotlight: thirrni atë me hapësirë ​​Cmd + dhe shkruani në kutinë e kërkimit "Monitor i Aktivitetit". Klikoni në opsionin e parë.

Sapo të hapet Monitorimi i Aktivitetit, në kutinë e kërkimit në të djathtë sipër, shtypni fjalën "pboard". Do të kthejë një rezultat të vetëm. Shënojeni dhe shtypni butonin me «X» që keni në pjesën e sipërme të majtë të aplikacionit. Do t'ju pyesë nëse doni të jeni të sigurt për ta mbyllur atë proces. Ju duhet të shtypni «Dalja me forcë». Clipboard-i do të rindizet dhe me siguri problemi i kopjimit / ngjitjes do të zgjidhet.

Rinisni Clipboard Mac me Terminal

Një mënyrë tjetër do të ishte përdorimi i Terminalit. Ku mund ta ekzekutoj këtë funksion? Epo shkojmë te Gjetësi> Aplikimet> Shërbimet komunale. Pasi të fillojë "Terminali" - natyrisht, mund të përdorni Spotlight për kërkimin e tij - do të duhet të shkruani sa vijon:

tabela killall

Pas kësaj do të duhet të shtypni butonin "Enter" dhe të mbyllni terminalin. Procesi do të rifillojë. Dhe me të, problemi u zgjidh. Nëse këto dy hapa nuk e zgjidhin atë, po, do të ishte më mirë të rifilloni Mac për të parë nëse problemi është zgjidhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Hektor Ulises dijo

    Faleminderit që funksionoi si duhet për mua duke e bërë atë nga terminali Unë jam me një MacBook me një procesor M1 shpresoj që dikush gjithashtu do ta ketë të dobishme