Rinisni modulin Bluetooth të Mac tuaj nëse keni probleme me lidhjen

Ndoshta keni disa pajisje të lidhura me Bluetooth çdo ditë, madje mund të ndodhë që nuk e mbani mend, sepse i keni lidhur herën e parë dhe ato nuk kanë shkaktuar probleme që nga ajo kohë. Ne po flasim për tastierë, minj, trackpads ose altoparlantë, ndër të tjera. Por Nëse ata fillojnë të kenë një problem lidhjeje, i cili nuk ka gjasa në Mac, mund t'ju duhet të rivendosni modulin Bluetooth.

Para se të bëni këtë hap, ju rekomandojmë që të fikni pjesën periferike që është e lidhur, deri në heqjen e energjisë, ose rrymën elektrike ose shtyllat, dhe ndezjen e tij përsëri për të verifikuar çiftimin e tij. Nëse nuk e rregulloni, ndiqni këto hapa.

Më parë, mos harroni se tastiera e një iMac ose Mac mini, mund të lidhet me Bluetooth, si dhe miun ose Trackpad. Kështu, duhet të keni zëvendësimin e këtyre pajisjeve periferike, në këtë rast me lidhje kabllovike, sepse gjatë rinisjes ata do të lihen jashtë linje. Nëse e keni marrë parasysh këtë, jeni gati të rifilloni.

 1. Së pari, simboli Bluetooth duhet të shfaqet në shiritin e menusë. Nëse nuk e keni, për ta thirrur atë duhet të kryeni hapat e mëposhtëm:
  1. Shko te Preferencat e sistemit.
  2. zgjedh Bluetooth.
  3. Në dritaren që shfaqet, klikoni në opsionin që shfaqet në pjesën e poshtme: Trego Bluetooth në shiritin e menusë. Simboli Bluetooth tani duhet të shfaqet në shiritin e detyrave.
 2. Atëherë ju duhet thirrni menunë e fshehur të Bluetooth. Me tastet Shift dhe Option (alt) të shtypura, zgjidhni simbolin Bluetooth nga shiriti i menusë.
 3. Lëshoni çelësat dhe do të shihni menunë e fshehur.
 4. Hyni në opsion rregulloj.
 5. Zgjidhni opsionin Rivendosni modulin Bluetooth.
 6. Së fundi, rinisni Mac-in tuaj.

Sapo të rindizet, çdo problem komunikimi midis pajisjeve duhet të jetë zgjidhur.

Menuja Debug ka dy opsione të tjera që tani do t'i komentojmë: Rivendosni cilësimet e fabrikës në të gjitha pajisjet e lidhura Apple. Në këtë rast, rivendosni të gjitha aksesorët e Apple në cilësimet e fabrikës. Isshtë një opsion interesant, nëse keni bërë hapat e mëparshëm pa sukses.

Së fundi, Fshi të gjitha pajisjet, Usefulshtë e dobishme kur duam të shkëputim të gjitha pajisjet, për shkak të problemeve të lidhjes ose t'i lidhim ato me një Mac tjetër afër dhe të shmangim ndërhyrjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  Tastiera nuk funksionon për mua, nëse miu. Si mund të hyj në menunë e korrigjimit të gabimeve nëse nuk mund të shkruaj (alt-opsion) pranë (majit)?

 2.   Elena Fdez. dijo

  Dhe nëse opsioni Bluetooth u zhduk nga paneli i preferencave ????

 3.   Andres Saldarriaga dijo

  Imazhi im çaktivizon befas Bluetooth-in dhe për disa momente në ditë ... e dini pse ndodh kjo?

 4.   borë dijo

  Bluetooth-i jo i disponueshëm m'u shfaq, por nuk më tregon opsionin e korrigjimit me shkurtore, a ka ndonjë mënyrë tjetër?

  1.    Norbey Felipe Lopez Avila dijo

   Mirëdita shoku, a ju kanë dhënë informacione për zgjidhjen e këtij problemi? kjo më ndodh edhe mua.

   1.    Luis Sanda dijo

    Përshëndetje, thotë se Bluetooth NUK DUHET, por nuk më tregon opsionin e korrigjimit, a ka ndonjë mënyrë tjetër? Faleminderit