Riparoni Sennheisser MM50 ose shndërroni iPhone origjinalët në CX300

Tashmë ka më shumë se një artikull që rrethon blogosferën në mod për të bërë kufjet origjinale të mikrofonit iPhone në të vërtetë një Sennheiser CX300 me një mikrofon. Pavarësisht nga ngjashmëria me këtë foto-tutorial, nuk është pikërisht ajo, por operacioni për t'u ndjekur është identik.

Në këtë rast ne do të riparojmë kufjet Sennheiser MM50 për iPhone.

Nevoja:

Një mace e gjallë dhe një mbikëqyrje që kjo të na ndodhë:

Ne shohim këtu që madje kemi prerë gjëndrën kabllovike, por nuk ka rëndësi, ka mbetur një pjesë e mirë dhe do të shërbejë në mënyrë që kablli të mos vuajë me hyrjen në kokë.

Ne kemi nevojë për një hekur të shpejtë bashkues prej rreth 100W, është e rëndësishme që të jetë e shpejtë, sepse nëse nuk është, ne mund të shkrijmë ose të mos bashkojmë telat e spirales së mikro-altoparlantit që janë brenda dhe kjo do ta bënte riparimin e tij të mëvonshëm pothuajse të pamundur.

Ne nxjerrim jastëkun e veshit sikur ta ndryshonim, tani heqim unazën metalike të kufjes. Unë e kam bërë atë me thonjtë e gishtit të madh, indeksit dhe unazës në të njëjtën kohë dhe m'u deshën rreth 7 përpjekje për ta hequr atë pasi që është e lehtë që ajo të anohet dhe të mbyllet gjysma. Nëse e tërheqim me forcë të gjithë kurorën në të njëjtën kohë, ajo përfundon duke dalë, mos forco me mjete që mund të grijnë ose deformojnë unazën.

Pastaj duhet të zhytesh pak me një kaçavidë mini pasi kapsula dhe mbulesa janë ngjitur me një ngjitës të butë.

Nëse maja është shumë e ndryshkur, vendosni pak zhveshës hidraulik disa minuta më parë.

Nga rruga, disa prej jush do ta njohin këtë rrymë elektrike si "Shiritin EBE"

Ne vazhdojmë të rregullojmë marrësin në një pirg të robotit me kapëse për të qenë në gjendje të shkrijmë fort dhe shpejt.

Ne do të tërheqim secilin tel ndërsa vendosim hekurin e nxehtë të bashkimit me një pikë të vogël kallaji të bashkangjitur në majë. Transmeton më mirë me rënien dhe kështu nuk do të nxehemi asgjë sepse saldimi është i menjëhershëm. Nëse shihni që kablli nuk shkëputet shpejt, prisni rreth 15 ose 20 sekonda për të pritur që copa të ftohet. Nxehni hekurin e bashkimit më shumë derisa të kaloni 4 sekonda nga pirja e duhanit. Në total rreth 12 sekonda ... Nëse nuk jeni të aftë për bashkim të shpejtë, mund të provoni një daher prej 40 deri 60 W. Daher ka sugjerime me përçueshmëri shumë të mirë dhe janë shumë të përshtatshme për mikroelektronikën.

Ne pastrojmë kabllon duke prerë garzë dhe duke lënë përafërsisht një cm. kabllo nga vaska. Ne e kalojmë kabllon tashmë të pastruar përmes gjëndrës kabllore të kapakut të kapsulës dhe lëvizim kapsulën sa më shumë që të jetë e mundur nga maja, e cila është vendi ku do të veprojmë.

Ne tashmë mund të lidhim nyjën që vepron si ndalesë në rast tërheqjeje.

Ne lyejmë dy skajet e kabllove, këto kabllo janë shumë të hollë dhe vijnë me llak, kur vendosim kallajin në temperaturë SHUM të lartë do të avullojmë llakun në mënyrë që kallaji të ngjitet në majë të kabllit. Ky operacion duhet të jetë i shpejtë në mënyrë që të mos ketë nxehtësi të tepërt brenda vaskës.

Roboti na ndihmon ta mbajmë mirë kabllon. Nëse nuk ka robot, mund të improvizoni duke kapur kabllon midis një kutie dhe një tjetre, për shembull. Fakti është që ne kemi nevojë për të dy duart për hekurin e bashkimit dhe kallajin pasi blloku i kallajit mund të mos jetë i mjaftueshëm për të kallajuar secilën majë.

Me ndihmën e krahut tjetër të robotit ose me takt të mirë, ne e mbajmë kabllon e kallajzuar pranë pikës së saldimit të pllakës së kokës. Teli i kuq shkon në pikën ngjitur me një shenjë të kuqe në rastin e Sennheissers. Në çdo rast, kushtojini vëmendje pikave të bashkimit para se të shkrini kabllot e vjetra.

Një prekje shumë e shpejtë e hekurit të bashkimit duhet të jetë e mjaftueshme për të bashkuar telin në vend. Më e mira për të prerë majën e spikatur është një prerëse klasike e thonjve.

Ne vazhdojmë të bashkojmë telin tjetër në pikën tjetër të bashkimit dhe të prerë skajet.

Ne e formojmë kabllon e konservuar pak në mënyrë që ajo të përshtatet mirë në zorrë kur mbyllet, nëse është e nevojshme e lëvizim atë nyjë në mënyrë që të mos ketë aq shumë tepricë brenda.

Para mbylljes këshillohet të provoni që bie zilja e telefonit të operuar së fundmi.

Ne e mbyllim buzën derisa të dëgjojmë një klikim, montojmë jastëkun dhe kënaqemi me Senheisser MM50 tuaj sikur të mos u kishte ndodhur asgjë. Ose shijoni CX300 tuaj me mikrofon origjinal iPhone ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   juantxu3 dijo

  O zot, nuk më pëlqen aspak zanat!
  Koha që kam lexuar dhe shikuar postimin tashmë më merren mendtë ...
  Ju jeni një njeri duarartë i vërtetë, me të vërtetë.

 2.   jaca101 dijo

  Faleminderit, faleminderit ... Epo, fakti është që pak a shumë unë e kam kaluar kohën time (që kur isha e vogël) me shqetësime elektronike dhe kam mbledhur shumë komplete.

 3.   Kuqe_96 dijo

  Unë kam bërë kufje të fuqishme me magnet për altoparlantë, por magnet të vegjël, por tingëllon me të madhe që as nuk mund të dëgjosh se çfarë të thonë ose kur del në rrugë dhe më pëlqente të bëja ato kufje dhe i kam dhe mund t'i bëj. edhe me mire.faleminderit