Iris, një koncept robot bazuar në modelin iMac G4

iris-robot-3

Evidentshtë e qartë se kur flasim për robotë ose robotikë në përgjithësi nuk mund të përjashtojmë ndonjë koncept për të ardhmen e afërt pasi makineritë janë pjesë e ditës sonë të përditshme. Kjo është arsyeja pse sot le të shohim një koncept robot të krijuar nga Curved emri i së cilës ka qenë Iris (që në të vërtetë është Siri në të kundërt) që do të na lejonte të kryenim aktivitete të ndryshme nëse do të hynte në shtëpi. Padyshim që ky është një koncept i një roboti, që do të thotë se ai nuk ekziston sot dhe nuk mund të pritet që të veprojë kështu një ditë, por na duket interesante të shohim modelin kaq të ngjashëm me iMac G4 - llambën e ndriçimit - dhe funksionet që do të ishin në gjendje të kryenin.

iris-robot-1

Tani për tani mund të themi se ky koncept ka funksione të ndryshme dhe në pjesën e poshtme ka një lloj sfere që i lejon robotit të ruajë ekuilibrin dhe të lëvizë në një mënyrë të ngjashme me atë që bën. stilolapsi popullor BB-8 Droid. Nga ana tjetër kemi në pjesën e poshtme një fshesë me korrent të vogël për të bërë një pastrim të vogël (me butonin e saj për të hapur dhe një sirtar të vogël për të ruajtur pluhurin), në anët tregon një palë altoparlantë stereo Beats, një tregues lazer dhe dukshëm një ekran LCD në krye kjo do të shërbente për të na kujtuar takimet, për të treguar kontakte, për të na treguar motin dhe më shumë.

iris-robot-2

Këtu kemi lënë një video të vogël të krijuar nga Curved:

Me të gjitha këto pajisje Iris do të ishte në gjendje të merrte komanda me zë dhe HomeKit do të ishte plotësisht i pajtueshëm. Ideja e Apple (e cila nuk ka asnjë lidhje me këtë koncept) në këtë kuptim është që të vazhdojë avancimin në fusha të tjera siç është makina e zgjuar, por ne e pëlqejmë këtë robot në dizajn sa në pjesën funksionale dhe e Cupertino mund të punonte në heshtje. Padyshim që dyshojmë se do të prodhohet tani dhe është vetëm një koncept, por me të vërtetë na pëlqente dizajni dhe funksionet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.