Rregullimi lokal një problem për Apple Pay në Australi

Apple Pay Meksikë

Përdoruesit e Apple Pay në Australi kanë shijuar këtë shërbim pagese të sigurt dhe të shpejtë nga firma Cupertino për një kohë të gjatë, por vetë qeveria e vendit po konsideron krijimin e ligjeve të reja që mund të rregulloni në një farë mënyre këtë mënyrë pagese të Apple, si pagesat Google Pay ose WeChat.

Duket se këto sisteme të pagesave dixhitale janë duke u hetuar nga nuk rregullohet zyrtarishtMe Ky rishikim i mundshëm i ri i ligjit do të shërbente për të shmangur monopolin e kompanive teknologjike mbi shërbimet tradicionale ose të bankave të vetë vendit.

Thesari i Qeverisë Australiane Josh Frydenbergkomentuar në mes Rishikimi financiar australian, e cila do të merrte parasysh këto kërkesa nga udhëheqësit politikë të vendit:

Nëse nuk bëjmë asgjë për të reformuar kuadrin aktual, do të jetë vetëm Silicon Valley që do të përcaktojë të ardhmen e sistemit tonë të pagesave. Aktualisht dhe duke marrë parasysh ligjet aktuale të vendit, Apple Pay nuk klasifikohet si sisteme pagesash zyrtare që e vendosin atë jashtë rregullave ekzistuese të pagesave dixhitale.

Dhe a është se bankat australiane, të tilla si Banka Rezervë e Australisë ose Banka e Komonuelthit, disa kohë më parë treguan shqetësimin e tyre në lidhje me rritjen e portofoleve dixhitale dhe rregulloret aktuale joekzistente. Tashmë kishte ndodhur në fillim të këtij viti që një komitet parlamentar australian të merrte në konsideratë detyrimin e Apple hapni çipin NFC të iPhone për të mbështetur sistemet e pagesave të palëve të treta Në përpjekje për të promovuar konkurrencën në këtë shërbim, do të shohim se si përfundon kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.