Rregulloni gabimet e lejes në Dropbox

Screenshot.2013.07.02.a.la.s.22.30.26

Dropbox është një shërbim i ruajtjes së reve me të cilin ne mund të ngarkojmë skedarët tanë të punës ose të kohës së lirë kur të duam dhe kudo që të jemi për sa kohë që logjikisht kemi një lidhje interneti, megjithatë ndonjëherë mund të dështojë duke na dhënë gabime në kopjimin e skedarëve për mungesë të lejeve ose të ngjashme.

Një nga opsionet që ne përdorim më shumë herë kur aplikacionet ose sistemi nuk po shkon siç duhet, është të hapim shërbimet e diskut në OS X dhe të zgjedhim diskun tonë për më vonë kliko në "Riparo lejet e diskut".

Kjo mund të funksionojë për aq kohë sa lejet të përfshira janë nga skedarët e sistemit ose skedarët e aplikacioneveMeqenëse nuk modifikon drejtpërdrejt asgjë në llogarinë tonë të përdoruesit, por Dropbox shoqërohet me skedarë në llogarinë tuaj, kështu që zhvilluesit e këtij aplikacioni kanë vendosur të "fshehin" opsionin për të riparuar lejet specifike nga preferencat.

lejet e dropbox-1-XNUMX

Për të hyrë në këtë opsion, ne thjesht do të kalojmë në ikonën Dropbox në krye, kliko në ingranazhin në të djathtë dhe të hapim preferencat e programit. Në menunë pasuese, ne do të klikojmë në Llogari dhe një herë atje do të shohim se si ekziston opsioni për "Shkëputni këtë kompjuter", por nëse ne mbajmë të shtypur tastin Alt ndërsa qëndrojmë në këtë menu, opsioni do të ndryshojë në "Riparimet e lejeve".

Me këtë duhet të funksionojë në mënyrë perfekte, por nëse nuk do të ishte kështu do të kishim edhe si opsion të fundit rinisjen e sistemit ndërsa mbajmë të shtypur Cmd + R. Kur të jemi në modalitetin e rikuperimit, do të shkojmë në menunë e shërbimeve dhe ne do të hapim terminalin për të hyrë në «Resetpassword»Kur hapet dritarja për të rivendosur fjalëkalimin, do të shohim opsionin për të rivendosur lejet dhe ACL të dosjeve burimore. Tani jo vetëm Dropbox por çdo program tjetër me probleme leje duhet të funksionojë.

Më shumë informacion - Mbroni skedarët tuaj nga përdoruesit e tjerë kur lidhni një disk të jashtëm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.