Rregulloni gabimin 'kamera nuk është e lidhur' në OS X

Aktivizoni Camera Mac

Meqenëse asnjë sistem nuk është i përsosur në tërësinë e tij, disa lloje të caktuara të fatkeqësive na ndodhin gjithmonë. ne nuk e kuptojme pse ndodhin papritmasKy është një shembull i njërit prej tyre dhe kjo është që kamera e integruar në pajisje mund të ndalojë punën pa njoftim paraprak.

Simptoma më e qartë shfaqet kur kontrolloni që kur hapni aplikacione të tilla si PhotoBooth, FaceTime ose ndonjë program tjetër që përdor kamerën, kjo na tregon një mesazh gabimi që na tregon se kamera nuk është e lidhur.

Si të aktivizoni kamerën Mac?

Nëse problemi rrjedh nga programi kompjuterik i sistemit, do të na duhet vetëm mbyll procesin e përfshirë në administratën e kamerës për ta ekzekutuar përsëri, në këtë rast është VDCASistant.

Për të aktivizuar kamerën Mac do të kemi mundësinë të procedojmë në dy mënyra të ndryshme, njëra prej tyre është përmes terminalit në Shërbimet> Terminal dhe futja e komandës së mëposhtme për të "vrarë" procesin:

sudo killall VDCA asistent

Zgjidhja për të aktivizuar kamerën Mac

Ne gjithashtu mund ta bëjmë atë përmes Monitorit të Aktivitetit në të njëjtën rrugë Shërbime> Monitorimi i Aktivitetit dhe në skedën e të gjitha proceseve, përfundojeni atë edhe pse për të arritur në këtë pikë duhet të shënojmë më parë 'Të gjitha proceset' në menunë View.

mënyra për të parë seritë e shikimit falas në iPhone ose iPad
Artikulli i lidhur:
Shkarkoni filma falas në iPhone ose iPad

zgjidhje për kamera nuk është i lidhur gabim

Kjo mund të zbatohet edhe në kamerat e lidhura përmes USB edhe pse nuk është shumë kontrolloni që drejtuesit e prodhuesit po punojnë si duhet duke i riinstaluar si masë parandaluese. Sidoqoftë, nëse problemi ka ardhur si rezultat i një ndryshimi të pajisjeve, kontrolloni nëse ka një azhurnim firmware për kamerën në fjalë.

Gjithsesi shumicën e kohës është një thjesht problem anekdotik dhe në kohë që zgjidhet duke shkëputur dhe rilidhur kamerën ose duke rifilluar Mac-in. Ajo që bie në sy është se pas kaq shumë kohësh, ky dështim vazhdon të ndodhë edhe sot në të cilin Mac-i nganjëherë nuk zbulon kamerën tuaj, madje edhe në - datat e versioneve të sistemit.

Shtë e qartë se nuk është ndër përparësitë e Apple për të zgjidhur dështimin asnjë kamerë e lidhur me Mac.

Më shumë informacion - Rivendosni sistemin audio në OS X


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

41 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lore Ast dijo

  Shumë e dobishme, faleminderit

 2.   Paula Mujica dijo

  Përshëndetje, unë e lidh kamerën kur hap FaceTime dhe Skype, por kur hap kapjen e imazhit, kamera e lidhur nuk shfaqet, çfarë mund të bëj?

 3.   Mikhail Aliosha dijo

  Përshëndetje më tregon se procesi nuk ekziston, unë kam OS El Capitan. A mund të më ndihmoni ju lutem?

  1.    Mariage dijo

   Unë jam tamam si ti, Mikhail.
   A është skuadra juaj e re?
   Jo e imja, e bleva atë në vitin 2011 nëse shërben kujtesa, dhe dështimi erdhi nga një azhurnim i sistemit para-Yosemite.
   Tani, unë jam i detyruar të përdor një kompjuter portativ Windows nëse dua të përdor një aparat fotografik me Skype.
   Nëse gjeni ndonjë zgjidhje, ju lutemi ndani ato me mua. Do të më bënit një nder të madh.
   Unë gjithashtu kam El Capitan.
   Faleminderit dhe gjithë të mirat,

 4.   Mariage dijo

  Unë kam pasur të njëjtin problem që para Yosemite. Unë has një iMac në të cilin kam investuar para duke privuar veten nga gjëra të tjera tani për tani që vijnë me ato gjëra. E di që asnjë sistem nuk është perfekt, por kjo është shumë.
  Unë gjithashtu kam azhurnuar El Capitan, si komenti paraardhës.
  Ndonjë zgjidhje? Provova gjithçka që gjeta në internet, duke kërkuar në anglisht dhe spanjisht, por asgjë.
  Do të ishte mirë nëse do të ishit në dijeni të alternativave të tjera që mund ta zgjidhnin këtë problem.
  Gracias Mil.

  1.    Mark Mtz. dijo

   E njëjta gjë më ndodh dhe unë tashmë e kam bërë këtë proces dhe asgjë që funksionon, unë gjithashtu e kam lexuar këtë në disa artikuj dhe i njëjti Mac nga 2011 është ai që ka këtë dështim. askush nuk shkoi në një dyqan Apple.
   Kemi nevojë për ndihmë, jemi disa me të njëjtin problem.
   Ju faleminderit.

 5.   Jordi Gimenez dijo

  A nuk funksionon për ju duke detyruar mbylljen e procesit?

  të fala

  1.    Mariage dijo

   Faleminderit Jordi, por jo.
   Unë kam provuar si nga terminali dhe nga monitori, dhe nuk ka asnjë mënyrë.
   Nuk di më se çfarë të bëj për të rikuperuar kamerën e integruar të iMac
   Nëse keni ndonjë sugjerim, unë do të jem shumë mirënjohës.

  2.    Mariage dijo

   Shto atë që më ndodh si në komentin e mëparshëm, nuk e gjen procesin.
   Unë kam një MacBook Pro që do të doja ta azhurnoja dhe kam shumë frikë

 6.   Jose dijo

  E njëjta gjë më ndodhi mua, është një Imac prej 21,5 nga 2012 me OsX el Capitan, dhe sot kur hapa fotoboot llamba u ndez, funksionoi për një moment, por imazhi tani është krejt i zi dhe nuk funksionon më , me facebook është e njëjta gjë, provova gjithçka, por nuk më ka funksionuar

 7.   Moraima Klement dijo

  Faleminderit shumë, ishte shumë e dobishme, unë gjithashtu kam një pro Macbook me El Capitan dhe nuk mund ta përdorja kamerën në Skype, por duke detyruar procesin VDCA Assistant dhe pastaj të hapja aplikacionin kamera funksionon, tani nuk e di nëse pasi ta bëni këtë do të vazhdojë të punojë ose sa herë që duhet ta bëni përsëri, fat për ata që nuk kanë gjetur një zgjidhje, që siç thanë në një koment më sipër, pajisjet janë të shtrenjta dhe në mënyrë që të mos funksionojnë me aparat fotografik !!! Më dha një sulm në zemër!

 8.   Imazhi i mbajtësit të enrique Vallejo dijo

  Ky opsion nuk e korrigjoi problemin. Pas dy ditësh përpjekje, provova azhurnimin e softverit që Mac më paraqiti në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit, pasuar nga azhurnimi, makina u rindez në vetvete dhe problemi u zgjidh

  1.    henri dijo

   pershendetje kur bera procesin duke detyruar procesin VDCAssistant me kerkoi nje fjalekalim te cilin e merr, faleminderit

 9.   Louis Aleidy dijo

  Përshëndetje, unë kam një ajër macbook 2014. Kamera punoi mirë në fillim, por më pas mora mesazhin (Pa kamera të instaluar), ajo rifilloi kompjuterin dhe ndonjëherë funksionoi. Nuk kam pasur më fat me këtë metodë. azhurnoni sistemin në më shumë OS Sierra dhe unë ende kam të njëjtin problem. Përdoruesit e Mac duhet të jetojnë me këtë problem?

 10.   Louis Oscar dijo

  Unë kam një makbook 2013 me Sierra. Unë kam të njëjtin problem të vërejtur dhe u përpoqa të ndjek udhëzimet. Por kur vendos sudo killall. . dhe kjo më kërkon fjalëkalimin, unë marr një sinjal gabimi: nuk u gjetën procese ndeshjesh dhe gjithçka është akoma në "ekrani nuk është i lidhur". A mund të jetë një problem hardware?

 11.   Louis Oscar dijo

  Unë kam një pro Macbook nga viti 2013. Unë kam të njëjtin problem: kamera shfaqet si e shkëputur në të gjitha aplikacionet ku përdoret. Unë u përpoqa të zbatoja "sudo killall". . . » Por, pasi kam futur fjalëkalimin, unë marr një sinjal gabimi: «nuk u gjet asnjë përpunues përputhës» dhe nga atje nuk ka asnjë mënyrë përpara. Ndonjë sugjerim?

 12.   Alan hugo dijo

  Thank you very much!

 13.   sebastian dijo

  Unë kam një kamerë topi dhe macbook nuk e gjen dot? çfarë bëj unë

 14.   Miguel Angel dijo

  Ka punuar herën e parë, ashtu si thoni në opsionin e terminalit, faleminderit!

 15.   Juliet Ramos dijo

  Unë kam bërë të gjitha hapat dhe akoma nuk funksionon. Unë kam një MacBook Pro (13 inç, vonë 2011), i azhurnuar së fundmi sistemi në MacOsSierra 10.12.4

 16.   Berenice dijo

  Përshëndetje! Unë kam një Macbook Pro (me MacOs Sierra 10.12.4) dhe kur lëviza laptopin, thirrja video Skype u shkëput, kështu që kuptova që kamera ndaloi së funksionuari rrethanor derisa të ndalonte së funksionuari plotësisht. Çfarë mund të bëj që ajo të funksionojë përsëri? Faleminderit shumë!

 17.   jessica dijo

  PO, PUNON. Provova opsionin e parë dhe funksionoi në mënyrë perfekte, tani mund të futem në kamerë.

 18.   Isaac dijo

  Për fat të keq, MAC-të kanë programuar vjetërsim ose papajtueshmëri midis sistemit të tyre operativ, unë kam pasur raste në të cilat një azhurnim larg ndihmës për të përmirësuar stabilitetin ose performancën e mac e lë atë të papërdorshëm dhe duhet të riinstalohet nga 0. Beware of updates and Well , ata që kanë një Mac që është të paktën 5 vjeç, është më mirë të vazhdojnë të kursejnë sepse nuk duhet shumë kohë për të dështuar. Pershendetje

 19.   RAFAEL dijo

  Shkëlqyeshëm !! Unë e bëra atë përmes terminalit, rebooted dhe voila!

 20.   Jorge Norena dijo

  Faleminderit shumë!

 21.   Felipe dijo

  Opsioni i parë i terminalit funksionon perfekt, faleminderit shumë

 22.   Mark Mtz. dijo

  Përshëndetje, si jeni miq? Unë e shoh që ka punuar për disa, por jo për mua. Unë kam një MacBook Air 2011 me sistemin Sierra. Kur e bëj procesin përmes Terminalit më tregon këtë.

  Asnjë proces i përputhjes nuk u gjet

  Nëse dikush e di zgjidhjen dhe mund ta ndajë atë, unë do ta vlerësoja atë.
  Përshëndetje.

 23.   Juan Antonio dijo

  Faleminderit!! Ka punuar herën e parë.

 24.   Simona dijo

  Përshëndetje! Unë kam një macPro me Os Sierra version 10.12.6 dhe kamera në internet nuk më zbulon.
  Unë nuk e kam përditësuar sistemin nga frika se gjërat e tjera nuk do të funksionojnë ... por me udhëzimet e mësipërme e marr këtë mesazh:
  Asnjë proces i përputhjes nuk u gjet
  MacBook-MBP: ~ macbook $
  Dikush mund të më ndihmojë? Faleminderit shumë për ndarjen e këtij lloji të informacionit.

 25.   radika devi dijo

  Super! Unë bëra procesin e dytë dhe zgjidhja ishte e menjëhershme, faleminderit shumë, ju jeni shumë i sjellshëm.

 26.   Memo Garcia dijo

  Faleminderit shumë!! Unë kam qenë në gjendje për të zgjidhur çështjen siç e shpjegoni, shumë mirë!

 27.   unike dijo

  facetime nuk e zbulon kamerën, zgjidhja e terminalit më thotë se nuk gjen ndonjë proces për atë komandë dhe në monitorin e sistemit nuk gjen vdcaAsistent Unë kam një MacBook Air 11 në fillim të 2014 me Mojave pasi mendova se mbase ishte zgjidhet me sistemin e ri por nuk ishte ashtu, nuk punonte me me High Sierra.

 28.   ralke dijo

  Përshëndetje
  E njëjta gjë më ndodh si të simone dhe mariaje.
  Unë kam kapitenin dhe kur shkruaj killall kuptoj se fjalëkalimi nuk është i saktë.

  Unë e bëra atë ditë tjetër dhe ajo bëri punë. E fika dhe pas disa ditësh kam përsëri të njëjtin problem, por këtë herë nuk rregullon më asgjë.

  Unë kam provuar në monitorimin e aktivitetit dhe asgjë nga killall ose VDCAssistance nuk shfaqet atje.

  këto makina janë shumë të shtrenjta për të dështuar me këtë dhe nuk mund të rregullohet

 29.   SOL dijo

  Faleminderit!! <3 funksionoi shkëlqyeshëm

 30.   engjëll dijo

  Artikull i shkelqyer !!!! Më ndihmoi të riaktivizoj kamerën e MBP tim !!!!! Faleminderit!!!!

 31.   Ann dijo

  Udhëzimet tuaja nuk funksionojnë në Mac book 2011

  1.    Frances dijo

   A keni pasur ndonjë zgjidhje?

 32.   Frances dijo

  Përshëndetje Unë kam një MacBook Air 2011 (High Sierra) dhe i kam provuar të gjitha hapat por nuk funksionon, në fakt në konfigurim dhe privatësi kamera nuk shfaqet as, është sikur nuk është instaluar ju lutemi ndihmoni !!!

 33.   Alexandra Renaux dijo

  nëse funksionon por, shpesh çaktivizohet. Si mund ta rregulloj atë? sepse më është dashur të fus këto komanda ndonjëherë deri në 3 herë në ditë .. A ka ndonjë zgjidhje për këtë?
  Faleminderit!

 34.   NEREA dijo

  Hej, shumë faleminderit, thjesht vendosja në terminal dhe rifillimi i sistemit ka funksionuar për mua dhe unë kam një MacBook Pro nga fillimi i vitit 2011. Faleminderit shumë ^ __ ^

 35.   Karolin Yisset dijo

  Shumë faleminderit!! Unë e kam zgjidhur atë!