Ndrysho madhësinë e dritareve në OS X në mënyrë më efikase

Madhësia-dritarja-osx-0

Një nga detyrat më të thjeshta dhe që ndoshta ne i japim më pak rëndësi është veprimi i rregullimit të madhësisë së dritareve në desktopin tonë për të përmirësuar shpërndarjen e tyre brenda zonës së ekranit, por nga ana tjetër, shumica e përdoruesve zakonisht e bëjnë atë. Intuitivisht duke klikuar në butonat e verdhë ose jeshil për të minimizuar ose maksimizuar dritaren në fjalë ose siç duhet nga qoshet ose anët e tyre duke i tërhequr për të rregulluar madhësinë e tyre në pozicionin e duhur.

Këto opsione janë ndoshta më të dukshmet në të cilat nëse dëshironi të shihni përmbajtjen në ekran të plotë, atëherë mund të aktivizoni mënyrën specifike duke klikuar në butoni i shigjetës dyfishtë në këndin e sipërm të djathtë të secilës dritare që e mbështet atë ose duke shtypur një buton të nxehtë siç është Control-Command-F për dritaret e Finder.

Sidoqoftë, OS X na ofron më shumë mundësi për të kryer të njëjtin veprim të mënyrë më e shpejtë dhe efektive pasi që ne mund ta bëjmë atë përmes një kombinimi të tastierës dhe miut. Për ta arritur këtë, sistemi do të na japë dy mundësi të ndryshme.

 • Opsioni (Alt): Shtypja e këtij tasti gjatë zvarritjes do ta bëjë dritaren të ndryshojë madhësinë kudo në mënyrë të barabartë.
 • Ndërrimi (Ndërrimi): Shtypja e këtij tasti gjatë zvarritjes do të kursejë raportin e dritares në lidhje me anën e kundërt të vetë dritares.

Madhësia-dritarja-osx-1

Pavarësisht, ne do të kemi gjithashtu programe falas të palëve të treta që do të kryejnë të njëjtat funksione, por integrimin e tyre direkt në dritare të tilla si Cinch, Spectacle ose BetterTouchTool. Ndër të gjithë ata mund të përmendim për shembull "Moom" i cili është i disponueshëm për t'u shkarkuar nga Mac App Store në një çmimi prej 8,99 Euro dhe se do të lehtësojë detyrën duke na dhënë më shumë mundësi të tilla si Zmadhimi në seksione specifike të dritares.

Më shumë informacion - Ndryshoni sfondet në desktop të shumëfishta OSX


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Ne gjithashtu kemi BetterTouchTool, i cili sapo ta instaloni ju lejon të ndryshoni madhësinë e dritareve në të njëjtën mënyrë si në dritare, sipër, në qoshe ose në anët, dhe është plotësisht falas!

 2.   Raphael Montes dijo

  Ka disa alternativa falas, të tilla si cinch që është shumë i mirë, ose për shembull spektakël, i cili është ai që unë përdor. Unë jam një programues dhe ky aplikacion më jep jetë!

 3.   Miguel Angel Juncos dijo

  Faleminderit të dyve që propozuat alternativa falas. Tani i përfshij.