Disa iMac të vitit 2020 me AMD Radeon Pro 5700 XT përjetojnë një prishje të ekranit

iMac

Kur shumë ishin përdoruesit që prisnin rinovimin estetik të iMac për këtë vit, disa javë më parë, Apple na befasoi me modelet e reja për këtë vit, modele të reja se, ata ende përdorën të njëjtin dizajn nga 8 vjet më parëKështu që përbërja kozmetike ndoshta nuk do të vijë deri në iMac-in e ardhshëm me ARM.

Në forume për mbështetjen e Apple mund të gjejmë përdorues të ndryshëm të cilët pretendojnë se kanë probleme me iMac 2020 që përfshin grafikët AMD, posaçërisht AMD Radeon Pro 5700 XT. Grafika që përfshin ky model është ndoshta shkaku i një dështimi të ekranit që shkakton linjat shfaqen rastësisht, linjat që shfaqen dhe zhduken.

Rastësisht ky model i veçantë Theshtë më i përparuari që ofron Apple dhe përfshin 16 GB memorie GDDR6, një konfigurim që me sa duket nuk po funksionon siç duhet. Në modelet me grafikë Radeon Pro 5500 XT me 8 GB GDDR6, Radeon Pro 5300 me 4 GB GDDR6 dhe Radeon Pro 5700 me 8 GB GDDR6, ky problem nuk ekziston.

Para se të arrinte në përfundimin se ka shumë të ngjarë që grafiku të jetë fajtori, disa përdorues kishin teorizuar që linjat e rastësishme të shfaqura në ekran mund të vijnë nga nxehtësia e tepërt për shkak të rrjedhave të mëdha të punës.

Ky problem u përjashtua pasi vijat vazhdonin të tregonin kur ekipi nuk po bënte ndonjë aktivitet. Ky problem duket ndikon vetëm në model me këtë model specifik të grafikut, kështu që numri i përdoruesve të prekur nuk është shumë i lartë.

Me shumë mundësi është një problem softueri, një problem me drejtuesit e Radeon Pro 5700 XT. Mbetet vetëm që Apple ta njohë zyrtarisht këtë problem në mënyrë që, në bashkëpunim me AMD, të fillojnë një azhurnim për të zgjidhur këtë dështim të bezdisshëm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.