A nuk po funksionon rrjeti juaj Wi-Fi? Një aplikacion në Mac-in tuaj ju ndihmon të gjeni zgjidhjen

Cover Post, përmirëso lidhjen tënde pa tel

Duke jetuar në qytete të mëdha, që atëherë mund të keni probleme me Wi-Fi diapazoni më i zakonshëm 2.4 Ghz fillon të jetë i ngopur dhe 13 kanalet që ajo mbështet nuk janë të mjaftueshme në rastin e një numri të madh të sinjaleve Wi-Fi.

Në atë rast, Një Router që punon në frekuencën 5 Ghz ose më mirë ai që kombinon të dy, mund të jetë zgjidhja. Në çdo rast, nuk kushton asgjë për MAC-in tonë të analizojë rrjetin tonë. Për këtë kemi një Program i integruar i Diagnostifikimit në Mac OS X.

Megjithëse ka programe që bëjnë të njëjtën gjë si protagonisti ynë sot, Diagnostifikimi Wireless ju ofron të njëjtin informacion dhe në këtë tutorial ne ju tregojmë se si ta interpretoni atë.

Si gjithmonë, drejtimi i tij është aq i lehtë sa përdorimi Spotlight (CMD + hapësirë) ose programi ynë për të nisur aplikime. Tjetra shkruajmë: Diagnostifikimi pa tel. Një dritare si ajo e treguar më poshtë na mirëpret.

Mirësevini në aplikacionin Diagnostifikimi Wireless

Nëse shtypim vazhdimin, diagnoza do të kryhet. Do të shohim një ekran me Informacioni bazë i Router-it ose Modem-it, mënyra Wi-Fi, brezi në të cilin ndodhemi dhe kanali. Por të dhënat përkatëse janë: niveli i zhurmës dhe RSSI. Nga ky informacion mund të analizojmë:

 • Lloji i sinjalit 2.4 Ghz ose 5 Ghz: Zakonisht ndodh që Diagnostifikimi pa tel analizon sinjalin 2.4 Ghz. kur menduam se jemi duke punuar në bandën 5 Ghz. Në përgjithësi, mjafton t'i afrohemi Routerit për të bërë ndryshimin. Brezi 2.4 Ghz siguron diapazon më të madh, ndërsa brezi 5 Ghz siguron më shpejt, kryesisht për shkak të më pak ndërhyrje.
 • Një aspekt tjetër i rëndësishëm është Shkalla TX: vendos shpejtësinë maksimale të mundshme të lidhjes së Routerit ose Modemit. Nëse për shembull kemi një normë prej 100 Mb, nuk do të arrijmë një shpejtësi me atë pajisje, për shembull 300 Mb.
 • RSSI: Përcakton fuqinë e sinjalit. Edhe pse ato nuk janë shumë të sakta dhe ndërfaqja ka një pamje Retro. Sa më i lartë të jetë, rezultati më i mirë do të marrimMeqenëse matjet janë nga 0 në -100, sa më afër zeros të jetë, aq më i fortë është intensiteti.
 • La leximi i zhurmës: veproj e kunderta, më pak është më mirë. Vlerat optimale do të jenë ndërmjet -70 dhe -100.
 • Më në fund, vija e kuqe përcakton raporti sinjal-zhurmëÇdo vlerë mbi 25 është një lidhje e fortë.

Së fundmi, gjithmonë mund të arkivoni diagnozat tuaja për tu referuar më vonë dhe për të analizuar ndryshimet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul dijo

  Përshëndetje Javier,
  Unë bëj atë që thua dhe kam një skedar me një zgjatim regjistri në desktop që nuk mund ta interpretoj.
  Do më thuash ti.
  Një përshëndetje.

 2.   Pau Pujol Nolla dijo

  Mac-i im nuk do të lidhet me një tp-link 8970, unë përdor një pikë hyrjeje