Së shpejti mund të jeni në gjendje të zhbllokoni Mac-in tuaj duke përdorur Touch ID në iPhone tuaj

prek id mac

Apple mund të jetë duke zhvilluar një mënyrë që pronarët e iPhone të shtojnë edhe pak sigurinë në Mac tuaj në sajë të iPhone tuaj. Një raport i botuar nga 'MacRumors' kohët e fundit pohon se në një azhurnim të ardhshëm të OS X 10.12 mund të jetë kandidat. Apple po eksperimenton me idenë e lejimit të pronarëve të Mac dhe iPhone zhbllokoni Mac-in tuaj me Touch ID në iPhone. Ka pasur zëra se Apple mund të integrohet Prek ID-në në MacPor nëse ky raport është i vërtetë, Apple do të mbështetet në iPhone për të përdorur sensorin e gjurmës së gishtit për t'ju dhënë mundësi të ndryshme.

Raporti pretendon se inxhinierët e Apple tani janë duke punuar në një tipar zhbllokimi që lejon një pronar të një iPhone zhbllokon Mac-in tuaj thjesht duke trokitur gishtin në sensorin Touch ID. IPhone duhet të jetë brenda një të caktuar Afërsia e Mac për të punuar si duhet, megjithëse gjithashtu flitet se nëse ato janë të lidhura në li njëjti rrjet wifi mund të funksionojë. Funksioni thuhet se funksionon nga a Bluetooth LE.

Raporti shton se Apple mund të përdorë Apple Watch në një mënyrë të ngjashme si në video që ju lëmë më lart, edhe nëse iPhone nuk është i pranishëm. Ne e kemi parë këtë në veprim vitin e kaluar me të Apple Rights Watch y OS X, me aplikacionin e thirrur Trokit, trokit. Me të, një pronar i Apple Watch dhe një aplikacion i instaluar siç duhet, ju mund të përdorni Mac tuaj përmes Apple Watch.

Kjo metodë e zhbllokimin është një hap më shumë në siguri, ato mund të përdoren gjithashtu për funksionalitetin e Apple Pay aq shpesh flitet. Me vërtetimin e Touch ID, thjesht duhet të prekni sensorin e gjurmës së gishtit për të autorizuar një blerje të bërë në Mac e tyre.

Raporti vë në dukje se tiparet janë ende në zhvillim e sipër OS X 10.12, dhe ata mund ta shihnin dritën në këtë OS X të fundit, por ata dyshojnë se do të arrijë me kohë. Plus një tjetër tipar i shkëlqyeshëm i OS X thuhet se është ai Siri mund të ndërtohet në OS X 10.12 si hani une ju shkruajta ne kete artikull.

Dëshironi të përdorni Touch ID në iPhone tuaj për të zhbllokuar Mac-un tuaj?. A do të ishte e dobishme?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   unai dijo

  Ky lajm është nga sot? Unë kam qenë duke e bërë atë për më shumë se një vit

  1.    Jezusi Arjona Montalvo dijo

   Tani thashethemet janë më të larta se kurrë. Përshëndetje Unai.

 2.   Fer dijo

  Unë e shoh atë shumë të dobishme, praktike, ka disa mënyra për ta bërë atë aktualisht me aplikacione të ndryshme, por ata të gjithë konsumojnë shumë bateri, shpresoj që kur të integroheni natyrshëm kjo të mos ndodhë