Safari azhurnohet në versionin 8.0.6 në OS X Yosemite me lajme të ndryshme të sigurisë

Safari-8.0.4-azhurnimi-siguria-stabiliteti-0

Apple sapo lëshoi ​​Safari 8.0.6 për OS X Yosemite, me karakteristika të reja të sigurisë të integruara në shfletuesinPërveç këtij versioni, dy versione janë lëshuar gjithashtu për Mavericks me Safari 7.1.6 dhe për përdoruesit e OS X Mountain Lion me Safari 6.2.6.

Në lidhje me dokumentacioni i bashkangjitur në këtë azhurnim Ne shohim sesi zgjidhen probleme të caktuara në lidhje me sigurinë, posaçërisht i referohet disa dobësive të WebKit që mund të çojnë në ekzekutimin e kodit arbitrar në shfletuesin ose të vendosin në rrezik informacionin personal të përdoruesit.

Safari-8.0.6-azhurnimi-i ri-0Le të shohim cilat janë problemet që zgjidhin këto azhurnime:

 • WebKit
  Në dispozicion për: OS X Mountain Lion v10.8.5, OS X v10.9.5 Mavericks dhe OS X Yosemite v10.10.3
  Ndikimi: Vizita në një faqe në internet me qëllim të keq mund të çojë në një përfundim të papritur të aplikimit ose ekzekutim arbitrar të kodit.
  Përshkrimi: Ka çështje të ndryshme të korrupsionit të kujtesës brenda WebKit. Këto incidente janë adresuar duke përmirësuar menaxhimin e kujtesës.
 • Histori WebKit
  Në dispozicion për: OS X Mountain Lion v10.8.5, OS X v10.9.5 Mavericks dhe OS X Yosemite v10.10.3
  Ndikimi: Vizita në një faqe në internet me qëllim të keq mund të rrezikojë informacionin personal të përdoruesit në sistemin e skedarëve
  Përshkrimi: Një problem i menaxhimit që ekzistonte në Safari lejoi që përmbajtja brenda sistemit të skedarëve të arrihej nga burime të ndryshme pa privilegje. Ky problem zgjidhet duke përmirësuar menaxhimin në fjalë.
 • Faqja WebKit po ngarkohet
  Në dispozicion për: OS X Mountain Lion v10.8.5, OS X v10.9.5 Mavericks dhe OS X Yosemite v10.10.3
  Ndikimi: Vizita në një faqe në internet me qëllim të keq duke klikuar në një lidhje mund të çojë në një ndërfaqe mashtrimi ose mashtrimi
  Përshkrimi: Një problem në trajtimin e atributit rel shkaktoi që objektet e synuara të fitonin akses të paautorizuar në lidhjen e objekteve. Ky problem zgjidhet duke përmirësuar menaxhimin e llojit të lidhjes.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.