Safari do të ndalojë mbështetjen e TLS 1.0 dhe 1.1 në 2020

ikonë safari

Kompania me qendër në Cupertino ka njoftuar përmes WebKit Blog se nuk do të ofrojë më mbështetje për dy versionet e para të TLS, 1.0 dhe 1.1. Në këtë mënyrë, nga viti 2020, Safari do të ndalojë së ofruari mbështetje për këtë teknologjia e kriptimit, kështu që serverat që e përdorin atë duhet të azhurnohen në versione më të reja.

TSL është standardi në internet për kriptimin e komunikimeve midis përdoruesve dhe SSL. Të dhënat e dërguara përmes një lidhje SSL mbrohen nga enkriptimi që parandalon manipulimin e të dhënave të transmetuara, duke u siguruar përdoruesve besimin që ata kanë nevojë për të qenë në gjendje të dërgojnë të dhëna personale dhe / ose private në Internet.

Siç mund ta lexojmë në deklaratën nga Apple:

Duke filluar nga Marsi 2020, mbështetja e plotë e Safari për përditësimet e iOS dhe macOS do të hiqet. Microsoft Firefox, Chrome dhe Edge po planifikojnë të ndërpriten me TLS 1.0 dhe 1.1. Nëse zotëroni ose përdorni servera të internetit që nuk mbështesin TLS 1.2 ose më vonë, duhet të filloni t'i azhurnoni. Nëse përdorni pajisje ose shërbime që nuk mund të azhurnohen, duhet të filloni të konsideroni një rinovim për to.

Sipas Apple, miratimi i TLS 1.2 ose më i lartë do:

  • Suita dhe algoritme moderne të shifrave kriptografike me rritje të performancës dhe sigurisë.
  • Heqja e funksioneve të detyrueshme dhe të pasigurta SHA-1 dhe MD5 të shkyçjes si pjesë e vërtetimit të kolegëve.
  • Rezistenca ndaj sulmeve të lidhura me uljen e vlerësimeve si LogJam dhe FREAK.

Deri më sot, 99,6% e lidhjeve që bëhen përmes shfletuesit Safari, qoftë përmes iOS ose macOS, ato janë në përputhje me TLS 1.2, kështu që heqja e mbështetjes për versionet e vjetra nuk duhet të jetë problem për shumicën e kompanive pritëse. Gjithashtu, ata kanë ende 2 vjet për të bërë para se të mund të bëjnë ndryshimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.