Safari më njofton për 82 faqe në internet që kanë lejuar gjurmues

Gjurmues

Privatësia ka rëndësi dhe gjithnjë e më shumë. Itshtë e vërtetë që në këtë botë të internetit nuk kemi privatësinë që të gjithë duam dhe nuk do ta arrijmë 100% për arsye të ndryshme, por është e rëndësishme të qëndroni të informuar sa më shumë në lidhje me faqet e internetit që përdorin këta gjurmues dhe, mbi të gjitha, ato që janë.

Me pak fjalë, ne nuk do të ndalojmë së shfletuari sepse ata na ndjekin larg tij, megjithëse është e vërtetë që njohja e këtij informacioni na bën më të vetëdijshëm për faqet e internetit që hyjmë dhe veçanërisht për faqet ku na gjurmojnë dhe më pas na dërgojnë gjithçka e reklamave "të personalizuara" për vizitat tona.

Ngrini dorën ata që dikur vizituan një faqe në internet të produkteve ose dyqane në internet duke kërkuar diçka, pastaj nuk panë një produkt të ngjashëm me atë që kërkohej në një reklamë ... Kjo është bërë nga crawlers dhe nuk është e keqe, por ju duhet të kontrollojeni pak. Që nga ardhja e Safari 14 për të gjithë përdoruesit e macOS dhe iOS, ne kemi në dispozicion një raport të këtyre që mund ta vizitojmë me lehtësi.

Gjurmues

Në rastin e macOS, kur thjesht hapni një dritare të re Safari ose një skedë të re, shfaqet opsioni "Raporti i Privatësisë" ku mund t'i shohim këto informacione. Secili është i lirë të pranojë ose jo kushtet e përdorimit të faqeve të internetit. Shtë e vërtetë që mos u fiksoni pas kësaj edhe pse është e vërtetë që është mirë të dihet se ato ekzistojnë.

Ajo që ata bëjnë është që të lejojnë kompanitë e mbledhjes së të dhënave (të quajtura "gjurmues") të gjurmojnë aktivitetin tonë në Internet dhe ata mund të na ndjekin në disa faqe në internet dhe të kombinojnë aktivitetin tonë në rrjet me një profil të vetëm për reklamuesit. Apple shtoi një sistem inteligjent kundër gjurmimit në Safari që përdor veçoritë e të mësuarit në makinë për të identifikuar gjurmuesit dhe për t'i parandaluar ata që të marrin informacion që mund t'ju identifikojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   dinepada dijo

    Për mua, gjëja më e keqe në lidhje me këtë është sasia e të dhënave dhe konsumit të energjisë që gjurmuesit përfundimisht marrin nga kompjuterët tanë gjatë gjithë vitit, gjë që përkthehet në një shumë të konsiderueshme parash.