Si Steve Jobs Krijoi Aplikacionin e Tij të Përsosur, Kryesore

LAJME KRYESORE

Steve Jobs ishte i njohur për prezantimet e tij të pabesueshme dhe aftësitë e angazhimit të përdoruesve. Ai ishte njeriu që mund të shiste gjithçka, por i duhej mjeti i duhur për ta bërë atë.

Ai mjet ishte Kryesor, e cila do të bëhej pjesë e suitës une punoj. Por si u krijua rasti kryesor?

Kur Steve Jobs u kthye në Apple në vitin 1998 pas marrjes së NeXT nga Cupertino, ai u thirr për të mbajtur një fjalim në Macworld, kryefjala e vitit 1998. Siç kishte bërë shumë herë më parë, për këtë fjalim, Jobs u frymëzua nga Xerox. Ai donte të "prodhonte diapozitivë të bukur" duke përdorur të njëjtën procedurë që përdori Xerox në prezantimet e tij. Problemi i vetëm që hasi ishte se në këtë moment i vetmi program që ekzistonte dhe lejonte të bënte prezantime ishte PowerPoint, dhe për këtë, ai do të duhej të kishte Windows të instaluar në një Mac, gjë që do të diskreditonte kompaninë.

Në fund të fundit, Jobs vendosi që mënyra e vetme për të bërë Keynote të tij 1998 ishte përdorimi Player i shpejtë. Nga atje, Quicktime u bë baza për prezantimet me porosi Inxhinierët e softuerit Apple po shkruanin posaçërisht për Keynotes të Steve.

Në fillim të vitit 2001 Steve tashmë kishte një version beta të aplikacionit që do të bëhej më vonë Kryesore 1.0 dhe do të përdorej për të prezantuar iPod në botë. Keynote u dizenjua tërësisht nga Apple dhe u krijua për të përmbushur nevojat e sakta të Steve. Keynote fillimisht nuk ishte krijuar për të qenë një version i softuerit publik, por ekipi krijoi diçka kaq magjike dhe kaq gjithëpërfshirëse sa Steve ishte i bindur se duhej të dihej për të konkurruar me PowerPoint.

SHENIMI KRYESOR 1.0

Ai veçanërisht e donte efektin dramatik të lëvizjes. Shtë një histori interesante e një aplikacioni shumë të neglizhuar që ka luajtur një rol të rëndësishëm në zbulimin e produkteve të mëdha të Apple gjatë dekadës së kaluar duke qenë plot me detaje të vogla-të mëdha.

Më shumë informacion - Apple kufizon mundësinë e iWork në iCloud për shkak të mbingarkesës

Burimi - Kultofmak


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.