Sepse Swift është duke supozuar një zbulim për programimin

Programim i shpejtë-i rëndësishëm-0

Apple kohët e fundit konfirmoi synimin e saj për të bërë Swift 2.0 vihen në dispozicion të zhvilluesve si burim i hapur më vonë këtë vit, një lëvizje që shumë e kanë quajtur fantastike, madje edhe më optimistët e kanë parë atë si një "moment historik" në evolucionin e industrisë së programimit.

Nëse jeni një nga ata pak të panjohur që ende nuk e dinë se çfarë është Swift, është evolucioni që Apple ka interpretuar për të kombinuar gjuhët më të mira të programimit si p.sh. Objektivi C dhe Kakao, kjo i lejon zhvilluesit të krijojnë aplikacione si për OS X ashtu edhe për iOS. Me kalimin e kohës ka më shumë gjasa që ai patjetër të zëvendësojë Objektivin C pasi koha e zhvillimit është dukshëm më e vogël.

Azhurnimi i shpejtë-0

Plani i Apple për ta kthyer atë në burim të hapur për të dy OS X, iOS dhe Linux është përfshijnë përpiluesin Swift dhe bibliotekën standarde dhe e konfirmoi atë:

Ne menduam se do të ishte mahnitëse nëse Swift do të ishte në dispozicion në të gjitha platformat tuaja të preferuara

Sipas StackOverflow, Swift është gjuha që është rritur më shumë në 2015 dhe një nga më të vlerësuarat nga zhvilluesit. Aplikime të shumta si Vine, LinkedIn, Slack ... përdorin Swift. Edhe krijuesi i Lyft, një aplikacion që u rishkrua plotësisht në Swift, pohoi se ishte në gjendje të bënte të njëjtën gjë me vetëm një të pestën e numrit të linjave të kodit si me versionin e mëparshëm të aplikacionit, përveç që merr parasysh që azhurnimet do të marrin më pak koha

Nga ana e tij, indeksi Tiobe tregon se është një nga 15 gjuhët më të njohura në internet, përveç marrjes së vlerësimeve shumë pozitive nga botime të ndryshme. Në këtë mënyrë mund të mendojmë se është shumë e mundur që ndërsa Swift përparon në një kohë të shkurtër mund ta shohim atë si një mjet në zhvillimin e aplikacioneve të Windows.

Madje flitet për mundësinë e zhvillimit në Android me Swift ... I çmendur? Nuk mendoj kështu, sepse nëse standardizohet mund të i jepni Apple një nxitje. Craig Federighi tashmë e tha atë në WWDC 2015:

Ne besojmë se Swift do të përfaqësojë një hap shumë të rëndësishëm në gjuhën e programimit […] Ne do të krijojmë aplikacione dhe sisteme programimi në 20 vitet e ardhshme dhe mendojmë se Swift duhet të jetë kudo dhe të përdoret nga të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   engjëll dijo

    PHP-ja tjetër për aplikacionet mobile.