Apple Watch Series 7 mund të jetë shumë i dobishëm për të kontrolluar atë që hamë

glukozë

Disa thashetheme sugjerojnë që tjetri Seria Apple Watch 7 do të jetë në gjendje të tregojë nivelin e sheqerit në gjak, siç na tregon niveli i Oksigjenit në Serinë e tanishme 6. goesshtë e vetëkuptueshme se çfarë do të thoshte kjo për miliona diabetikë që duhet të shpojnë gishtin sa herë që duan të e njohin nivelin e tyre të glukozës në gjak.

Nëse kësaj i shtojmë thashetheme të tjera që tregojnë se në aplikacionin Shëndetësor do të jemi në gjendje të bëjmë një ndjekja e ushqimit tonë, një rreth spektakolar do të mbyllet për kontrollin e ushqimit të përdoruesve të Apple Watch. Një shembull: "Le të shohim se si sheqeri im është rritur pasi kam ngrënë dy donuts" ...

Tashmë ka shumë zëra se Apple Watch Series 7 i ardhshëm që do të lançohet këtë vjeshtë mund të përfshijë një matës të glukozës në gjak jo invazive, e ngjashme me njehsorin aktual të oksigjenit që përfshin Serinë 6.

Glukometrat e rinj mund të jenë "gisht"

pulsometër

Mund të ndodhë që në një të ardhme shumë të afërt këto pajisje që aktualisht masin rrahjet e zemrës dhe oksigjenin në gjak (të tilla si Apple Watch) do të masin gjithashtu nivelin e glukozës.

A priori duket si trillim shkencor, pasi nuk ka glukometër jo-invaziv në treg. Por çështja është që matja e nivelit të glukozës në gjak duke reflektuar disa frekuenca të dritës tashmë është e mundur në ditët e sotme, dhe një kompani angleze tashmë e ka gati këtë glukometër të miniaturizuar për t'u futur brenda një ore inteligjente. Pra, është një realitet që mund ta shohim së shpejti në Apple Watch dhe pajisje të tjera që vishen ose glukometra të rinj "gisht" që na tregojnë rrahjet e zemrës, oksigjenin dhe glukozën. një revolucion i tërë.

Nëse kësaj i shtojmë thashethemet se Apple do të përfshijë mundësinë e monitorimit dhe kontrollit të ushqimit që hamë, përmes aplikacionit «shëndetësor»Apo edhe«durim«, Ekuacioni A + B = C do të na jepte një« C »të kontrollit brutal të ushqimit, si për diabetikët ashtu edhe për përdoruesit në përgjithësi.

Një shembull praktik i një kontrolli të tillë me një Seria Apple Watch 7 Do të ishte: "Unë do të shoh se si sheqeri më është rritur me dy donuts që kam ngrënë", për shembull. Dhe të qenit në gjendje të dini dhe kontrolloni se si çdo ushqim ndikon në metabolizmin tuaj do të ishte fantastike. Sot është trillim shkencor, mbase të hënën në WWDC 2021 do të kemi ndonjë ide nëse mund të jetë e vërtetë apo jo, dhe në fjalën kryesore shtatorin e ardhshëm, ne do të linim plotësisht dyshime. Do ta shohim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.