Server macOS azhurnohet për Sierra me mundësi të reja

makos-server-krye

Dje ishte dita që Apple lëshoi ​​përfundimisht në botë (dhe jo vetëm për zhvilluesit) OS të ri të shumëpritur të quajtur macOS Sierra, me shumë karakteristika të reja që ne ju kemi thënë brenda Unë jam nga Mac. Tani, ne gjithashtu e dimë që kompania kaliforniane ka azhurnuar aplikacionin e saj për serverin MacOS.

Këto do të përfshinin një grup i veçorive të reja në versionin 5.2, të tilla si integrimi me "Apple School Manager", disa ndryshime në ndihmësin e konfigurimit në disa aplikacione dhe kufizimet e sigurisë për macOS të ri siç është zhbllokimi i Mac-it nga Apple Watch.

Konkretisht, përdoruesit e serverit macOS tani ata mund të zgjedhin të kapërcejnë magjistarin e ri të konfigurimit të Siri në Sierra të re, si dhe panelet e cilësimeve iOS10 për iMessage dhe FaceTime.

Më parë i mbiquajtur "OS X Server", aplikacioni nju lejon të shijoni «fuqi edhe më të madhe në biznesin tonë, zyra në shtëpi ose shkollë ”, falë opsionit për të pasur një server shumë të fuqishëm. MacOS Server mund të na e bëjë shumë më të lehtë ndarjen e skedarëve, sinkronizimin e kontakteve, pritjen e një faqe në internet, konfigurimin e pajisjeve të ndryshme iOS, qasjen në distancë në rrjetin shtëpiak dhe shumë më tepër.

Ne pastaj sjellim një përmbledhje e vogël e lajmeve që përfshin këtë version të ri 5.2:

server-makos

Menaxheri i profilit:

 • Integrimi me Apple School Manager për të marrë ID të Menaxhuar dhe informacione të ndryshme.
 • Çaktivizoni panelin e magjistarit të konfigurimit të iMessage dhe FaceTime në iOS10.
 • Çaktivizoni panelin e magjistarit të konfigurimit të Siri në versionin 10.12 të macOS Sierra.
 • Zgjidhni aplikacionin e paracaktuar për thirrjet audio, llogaritë e Exchange dhe Google.
 • Vendosni kufizime në cilësimet e Bluetooth në pajisje të caktuara.
 • Vendosni kufizime për Apple Music, iCloud Keychain, Sharing in Notes, Reminders, ose LinkedIn për macOS Sierra version 10.12.
 • Vendos një mundësi të re për vërtetimin e IKEv2 IPSec që specifikon shkëputjen për VPN sipas skadimit të kohës.
 • Kufizon cilësinë e shërbimit të linjës së shpejtë Cisco, duke aktivizuar ose çaktivizuar zbulimin e rrjetit të përdorur për rrjetet Wi-Fi.
 • Kufizoni zhbllokimin e Mac tuaj duke përdorur Apple Watch.
 • Konfiguroni IP-në e firewall-it.

Caching i serverit, ose Server ruajtës:

 • Na jep më shumë kontroll mbi kryerjen e çifteve.

SMB (protokolli i lidhjes):

 • Përmirësimi i sigurisë, këto lidhje tani kërkojnë nënshkrim si parazgjedhje.

NFS (protokolli i komunikimit):

 • AES do të përdoret si tip i kriptimit për këtë protokoll dhe do të përshtatet me Kerberos.

Xsan5 (zona e ruajtjes së rrjetit):

 • Mbështetja për këtë sistem skedari është përfshirë tani.
 • Ju do të jeni në gjendje të shikoni informacionin e pajtueshmërisë Xsan para se të azhurnoni në Xsan5.

Nese do te ishe të interesuar për blerjen e serverit macOS, dhe nuk e keni akoma, mund ta merrni nga Mac App Store për 19.99 €. Ju mund të gjeni informacione shtesë në Uebfaqja zyrtare e Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.