Display Duet plotësisht, ne tashmë e kemi testuar atë

duet-jam-nga-mak

Hace disa ditë më parë kemi prezantuar një aplikacion të ri për Mac, iPad dhe iPhone i dizenjuar nga ish inxhinierët e softverit Apple që erdhi duke shkelur këmbë dhe është se me të mund të kemi ekranin iPad ose iPhone si një ekran dytësor të Mac-ut tonë.

Gjithçka nisi si një sekret i hapur, por për disa ditë çmimi i saj u rrit në 13,99 euro. E vërteta është se në fillim, duket se çmimi mund të jetë i tepërt, por pasi ta provoni Ne mund t'ju themi se, për 13,99 euro, ju keni një ekran 9,7 inç në rastin e iPad si sekondar i, për shembull, MacBook Air tuaj, i cili në rastin e përdoruesve që përdorin programe që kanë nevojë vlerësohet.

Ne kemi qenë duke përdorur të dyja aplikacionet iPad dhe iPhone me Mac për një ditë të tërë dhe ato kanë punuar në mënyrë të përsosur. Eshte per një sistem aq i pastër dhe i shpejtë sa vështirë se keni nevojë për më shumë sesa të instaloni aplikacionet në pajisje. Gjëja e parë që duhet të bëni është të shkarkoni aplikacionin Mac nga faqja e zhvilluesve të saj. Pasi të instalohet, kompjuteri do të tregojë në një dritare që ju duhet të rindizni kompjuterin për të rregulluar kartën grafike me mundësinë e re që do të na ofrojë aplikacioni Duet Display.

Tani duhet të bëjmë të njëjtën gjë në iPhone ose iPad. Për këtë ne do të duhet të paguajmë për aplikacionin, pasi që, ndërsa versioni për Mac është falas, versionet për iPhone ose iPad kanë një kosto prej 13,99 euro. Veçanërisht aplikacioni është unik për iDevices, duke qenë në gjendje ta përdorin atë në të dy iPhone dhe iPad me të njëjtën pagesë.

lidh-mak

lidh-ipad

mac-ipad-kompjutera-në-gatishmëri-duet

Ndërsa duam që ju të jeni shumë të qartë se si funksionon para se ta blini nëse e dëshironi, ne e shpjegojmë procesin në detaje:

 • Ne shkojmë në Mac dhe hyjmë në Launchpad për të hapur aplikacionin duet.
 • Sapo ta hapim, në shiritin e sipërm të menusë të Finder mund të shohim se si shfaqet ikona e aplikacionit dhe një drop-down në të cilin ne jemi të informuar se duhet të lidhim një iDevice me Mac ose me kabllon e ndriçimit ose lidhjen 30 pin dhe hapni aplikacionin e duetit në të.

aplikim-duet-mak

 • Tani ne shkojmë në iPad, për shembull, dhe hapim aplikacionin, pas së cilës do të shohim ekranin e mëposhtëm në të cilën ne jemi të informuar se jeni duke kërkuar për Mac. Në pak sekonda, ekrani iPad bëhet një ekran i zgjeruar desktop Mac në të djathtë të tij.

aplikacion-duet-ipad

lidh-me-duet

Nga ai moment e tutje, funksionaliteti i ekranit të iPad-it është total. Kur lidhet me Mac me kabllo, vonesa është e papërfillshme dhe ne mund të lundrojmë nëpër Dock, përmes aplikacioneve ose nëpër menu sikur të jemi takuar në Mac. Një nga gjërat që mund t'ju themi është se kur vendosim kursorin në ekranin e iPad Nëse duam që Dock të shfaqet në iPad, thjesht duhet ta sjellim në fund të ekranit dhe ne do të shohim se si Dock zhduket nga ekrani Mac dhe shfaqet në iPad. Nëse duam që ajo të shfaqet përsëri në Mac bëjmë të njëjtën procedurë në ekranin Mac.

duet-tavolina

duet-powerpoint

Lidhur me rezolucionin me të cilin shfaqen imazhet, mund të nxjerrim në pah se përkufizimi i tyre, përkundër përdorimit në rastin tim të një iPad Air të gjeneratës së parë, Ata kanë një pixelizim të lehtë, por asgjë të rëndësishme nëse kemi iPad në një distancë nga sytë e rreth 50 centimetra.

lidh-iphone

Tani, duhet të jemi të qartë dhe duhet ta dini se kur lidhni një iPad, meqenëse lartësia e ekranit të tij është praktikisht lartësia e ekranit MacBook Air, kur kaloni dritare nga MacBook Air në iPad, ato përshtaten në mënyrë të përsosur. E njëjta gjë nuk ndodh me iPhone, i cili në rastin tim është një iPhone 6. Imazhi shfaqet i prerë për të cilin duhet të futni cilësimet e duetit në Mac për të zgjedhur një rezolucion më të ulët në mënyrë që të rregullohet automatikisht duke e zvogëluar atë.

duet-pune-video-ipad

duet-ipad-dok

Me pak fjalë, mund t'ju themi se aplikacioni i duetit, për shkak të thjeshtësisë së tij të konfigurimit dhe funksionimit të tij të shkëlqyeshëm bëhet një nga opsionet e para që duhet të krijojmë një ekran dytësor me deri në brezin e parë iPad dhe modelet para iPhone aktual duke përdorur kabllon e karikimit dhe pa vonesa në lëvizjet që bëjmë si nga kursori ashtu edhe nga dritaret.

Mund ta shkarkoni nga App Store: duet (13,99 €)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Albert dijo

  hola
  Së pari, urime dhe faleminderit për postimin.

  Doja të bëja një pyetje: tani unë kam iMac tim të lidhur në një ekran të dytë përmes displayPort.
  A mund të kem 3 ekrane që përdorin iPad-in si të tretin me këtë aplikacion?

  Faleminderit !

 2.   Ximo dijo

  I dua aksesorët prej druri në foton e parë, nga janë? Faleminderit per postimin

 3.   Julian dijo

  Unë e kam atë me një Ipad 2 dhe një MacBook ajër që punon FCP X dhe shkon perfekt. Ju mund t'i shihni ngjarjet në ekranin e dytë (iPad) dhe të fitoni shumë hapësirë ​​për të punuar. Perfekt

 4.   Unë jam një minator i Molinës dijo

  Ky aplikacion më ka dhënë probleme. Unë kam hequr mundësinë për të pasqyruar ekranin e Mac në AirPlay

  A i ka ndodhur ndokujt?

 5.   Josef Cardenas imazhi i mbajtësit të vendit dijo

  Tardes Buenas. Si mund ta përdor iPad-in si një monitor për kamerën time DSLR. Faleminderit. Caladito.

 6.   Javier Navarro dijo

  Si është bërë zgjerimi i ekranit nga MAC në MACBOOK ... cilat kabllo do të ishin? apo pa tel? Mund iPad të lidhet me Mac pa tel? Faleminderit për përgjigjen tuaj