Krijoi një fond të ri përmes Apple Music të quajtur Advance Royalty

Lista e NBA

Ky sfond i ri i krijuar nga Apple Music dhe i quajtur si Royalty përpara, që synon është që artistët e pavarur të rekordeve që kanë këngët e tyre në shërbimin e transmetimit të muzikës të Apple vazhdojnë të marrin para. Dhe tani situata është shumë e komplikuar për të gjithë për shkak të çështjes së koronavirusit Covid-19 dhe me një investim fillestar prej rreth 50 milion dollarë, Apple dëshiron që etiketat e pavarura të vazhdojnë të karikojnë.

Në Cupertino ata po përballen me këtë pandemi globale në një mënyrë krejtësisht shembullore dhe përveç shumë donacioneve ekonomike që ata kanë bërë tashmë, prodhimi i ekraneve për tualetet që punojnë në vijën e frontit për të luftuar Covid-19 dhe të tjerët, gjithashtu mbron artistët të cilët ofrojnë muzikën e tyre në Muzika e Apple dhe se sot ata nuk kanë asnjë shans të kryejnë koncertet e tyre dhe të fitojnë para.

Revista e njohur amerikane 'Rolling Stone' Lajmi është bërë jehonë falë dërgimit të letrave në të cilat Apple shpjegon funksionimin e këtyre Royalty Advance:

Këto janë kohë të vështira për industrinë e muzikës në të gjithë botën. Jetesa e jetesës është në rrezik, me shumë burime të të ardhurave që mbështesin industrinë tonë duke u zhdukur brenda natës. Apple ka një histori dekada të gjatë me muzikën dhe ne jemi krenarë për bashkëpunimin tonë të ngushtë me firmat më të mira diskografike në botë. Ne duam të ndihmojmë.

Sot, Apple Music njoftoi krijimin e një fondi prej 50 milion dollarësh të disponueshëm ndërsa aksionet e ardhshme të familjes mbretërore në avancime të pavarura për t'i ndihmuar ata të paguajnë artistët dhe të mbajnë operacionet e tyre.

Këto përparime do t'u ofrohen etiketave të pavarura me një marrëveshje të shpërndarjes së drejtpërdrejtë përmes Apple Music dhe që plotësojnë kërkesat minimale të pragut tremujor prej $ 10.000 në fitimet e Apple Music. Çdo paradhënie do të bazohet në fitimet e kaluara të vulës dhe do të rikuperohet me fitimet e ardhshme.

Marrëveshjet me etiketë për pagesa paradhënie do të postohen në iTunes Connect në modulin e Zgjidhjeve, Taksave dhe Bankës më 10 Prill. Për të marrë një paradhënie, do të duhet të pranoni marrëveshjen Royalty Advance dhe të jeni në marrëveshjen e fundit të shpërndarjes së Apple Music deri më 8 maj, 2020 11:59 PDT.

Shpresojmë që së bashku të mund të ndihmojmë në sigurimin e stabilitetit për artistët duke ruajtur një industri muzikore me jetë të gjatë dhe të gjallë. Nëse keni pyetje shtesë, ju lutemi na kontaktoni.

Tjetër akademitë të muzikantëve në Shtetet e Bashkuara, ata gjithashtu janë organizuar për të marrë donacione dhe të jenë në gjendje të paguajnë artistët që si të gjithë tani po kalojnë periudha të vështira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.