Shënimet me etiketa ose përmendje nuk funksionojnë në versionet para macOS 11.3

Shënime MacOS

Disa nga lajmet më të rëndësishme në versionet e iOS 15, iPadOS dhe macOS jo në përputhje me versionet më të vjetra të macOSMe Në këtë rast, dhe për fat të keq, iMac im është lënë jashtë një funksioni interesant siç është ai i shënimeve me etiketa ose përmendje.

Këto lajme janë të shkëlqyera për shumë prej nesh pasi ndarja e shënimeve, rregullimi i përmbajtjes së tyre, përmendja e dikujt me të cilin i ndani ose shikimi i etiketave mund të jetë shumë i dobishëm. Në këtë rast Apple kufizon këto veçori të etiketimit dhe përmendjes për versionet mbi macOS 11.3, iOS 14.5 dhe iPadOS 14.5.

Vini re kur futim shënime nga një pajisje e përditësuar

Apple na paralajmëron për këtë kufi kur kemi qasje në shënime dhe kemi një kompjuter që nuk ka marrë asnjë nga këto versione. Në rastin tim, siç them më lart, është për shkak të iMac që është "në moshë madhore", por vazhdon të punojë shumë mirë pavarësisht nga këto kufizime. Apple e shpjegon qartë:

Ju keni të paktën një pajisje me një sistem operativ që nuk mbështet etiketat ose përmendjet. Nëse shtoni një etiketë ose përmendni këtë shënim, nuk do të jeni në gjendje ta shihni shënimin në pajisjet me një sistem operativ më të vjetër.

Nëse ky shënim ndahet, nuk do të vizitohet nga pjesëmarrësit (përfshirë pronarin) që përdorin pajisje që kanë një version më të vjetër të sistemit operativ. Për të qenë në gjendje ta shihni këtë shënim në pajisjet me një sistem operativ të mëparshëm, përditësojini ato në versionin e sistemit operativ ose hiqni etiketën ose përmendni nga ky shënim.

Në këtë mënyrë e vetmja gjë që mbetet për të parë shënimet është drejtpërdrejt hiqni përmendjen ose etiketën nga shënimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.