iPhoto dhe Aperture do të ndalojnë së ofruari shërbimin e shtypjes së fotografive në 31 Mars

Printo fotot-ipoto-31 Mars-mbyllur-0

Si iPhoto ashtu edhe Apertura ishin relativisht kohët e fundit dy aplikacionet par ekselencë në lidhje me fotografinë që synonin përkatësisht përdoruesin mesatar dhe profesional, ndaloi azhurnimin në pranverë 2015 kur aplikacioni Photos u lançua me versionin 10.10.3 të OS X Yosemite, edhe pse kjo nuk do të thotë që ato nuk përdoren ende nga shumë përdorues që i kishin instaluar në Mac-et e tyre.

Megjithëse ato nuk janë më të disponueshme për t'u shkarkuar përmes Mac App Store, përsëri mund t'i shkarkoni përsëri nëse i keni shkarkuar para se të tërhiqeshin Falë skedës "Blerur" brenda vetë App Store, megjithatë tani vijnë "lajme të këqija" për ata prej jush që kanë përdorur ndonjëherë shërbimin e printimit të fotografive përmes këtyre aplikacioneve, herë pas here dhe rregullisht.

Printo fotot-ipoto-31 Mars-mbyllur-1

Në përgjithësi dy mjetet ata nuk marrin më asnjë lloj azhurnimi por edhe tani na vjen neve lajmi se me 31 Mars Këtë vit mbështetja për shtypjen e fotove do të përfundojë përmes këtyre aplikacioneve, përmes të cilave mund të porosisni të dy kalendarët, fotot panoramike ose kartolina urimi. Përveç kësaj, ju gjithashtu do të humbni aftësinë për të renditur albumet e fotografive, kolazhet dhe përmbajtjen tjetër të krijuar brenda dy aplikacioneve.

Siç është theksuar në Forume për mbështetjen e Apple, iPhoto dhe Apertura janë duke njoftuar klientët për këtë rrethanë duke kërkuar albume ose printime, të ndërprerjes së afërt të shërbimit. Punonjësit e Apple gjithashtu kanë filluar të informojnë klientët se ky shërbim i shtypjes nuk do të jetë më i disponueshëm, megjithëse Apple ende duket se nuk ka bërë një deklaratë zyrtare mbi këtë çështje me një dokument vërtetues.

Në çdo rast, të dy albumet, kartat, kalendarët ose printimet në përgjithësi mund të vazhdojnë të krijohen. duke përdorur aplikacionin Fotografitë për OS X që zëvendëson dy të mëparshmit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Merci Durango dijo

    Çfarë pune e përditshme, për mua, është një gabim.