Nga Ekrani i Kinemasë Apple. Pjesa 1

Ekrani LED i shfaqjes së kinemasë Apple

Kjo e re ekran de mollë, është një ekran çfarë kalëron Panele LED (Diodë Emetuese e Dritës), pak rivalë të drejtpërdrejtë bëjnë, prova e tyre është për shembull Luginë kush e mori Ultrasharp 2048 PFP që përafërsisht mund të besoni se është superior në lidhje dhe karakteristika, përfshirë çmimin e tij më të ulët si cilësi, por detaji që nuk lejon që epërsia e tij të vazhdojë të rritet është qëndrueshmëria e tij, pasi që mesatarisht ka një jetë të dobishme prej 100.000 orë, në vend të kësaj, qëndrueshmëria e fluoreshencës (sistemi i ndriçimit të dritës që përdoret në panele) LCD) është 12.000 orë.

Detaje krahasuese brenda LED y LCD:

  • Teknikisht LED është një gjysmëpërçues, që kur rryma kalon përmes tij, lëshon dritë, pa ndërhyrjen e ndonjë rezistence, dhe as nuk ndodh ndonjë reaksion kimik që lëshon dritë (fluoreshencë), kështu që, siç mund ta shihni, nuk ka asnjë element që shkakton konsum e saj qëndrueshmëri mund të arrijë pesëmbëdhjetë ose njëzet vjet.
  • Nga ana tjetër, kohët e përgjigjes në a ekran nganjëherë ata na bëjnë të gabuar, për shembull, koha e përgjigjes së ekran molle është më shumë se dyfishi i asaj Luginë, por supozohet se për shkak të konsumimit të përbërësve kimikë që kërkohen për fluoreshencë në dy vjet përdorim, ai mund të humbasë 20 deri në 30% të efektivitetit të tij dhe pasqyrohet në uljen e intensitetit të ngjyrave dhe rritjen e kohës së përgjigjes, në vend të ekran me dritë të pasme LED ju nuk do të shihni të ndryshuara cilësitë e saj të ngjyrave ose kohën e përgjigjes.
  • Një detaj tjetër për tu marrë parasysh është ai LED mund të marrë rrymën direkt nga rrjeti, duke anuluar kështu një element tjetër të ekran: reaktanca që është e nevojshme për fluoreshencën. Një detaj interesant është se ne do të kursejmë hapësirë ​​dhe duke mos pasur humbje të transformimit të energjisë do të shmangen, kështu që ekran LED gjithmonë do të jetë energjikisht më i lartë se ekran LCD.
  • Ana tjetër e medaljes është ajo në ekranet LED, cilësia e ngjyrës është më e ulët se ajo e ekranet LCD në ditët e tij të para, domethënë, fluoreshenca tregon cilësi më të mirë të ngjyrave sesa LED meqenëse nuk i djeg. Ndonjëherë duket se mollë dëshiron të fshehë problemin me Glossy dhe kjo është arsyeja për disbursimin e 45 eurove në MacBook 17 inç nga një ekran anti-reflektues. Kur digjen ngjyrat, kërkohet një temperaturë më e ulët e ngjyrës LED (diçka si 3.000ºK) për ta zgjidhur atë.

Përmes | Mollë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.