Lundroni në mënyrën që ju pëlqen me 'cilësimet e Safari për këtë faqe në internet' për macOS High Sierra

Për disa orë kemi midis nesh versionin përfundimtar të macOS High Sierra, me të gjitha funksionet e njoftuara. Megjithëse për disa ditë ne kemi "shtypur" versionin Master i Artë, i cili përveç korrigjimit të minutës së fundit, duhet të jetë versioni përfundimtar që mund të shkarkonim dje. Ky sistem vjen për të rafinuar macOS Sierra, por nuk duhet të harrojmë se ai sjell veçori të reja që e bëjnë një sistem më të fuqishëm dhe të menaxhueshëm.

Një nga këto funksione është fuqia individualisht rregulloje secilën faqe në internet. Në një faqe mund të na interesojë teksti, në një tjetër ta shohim atë në një madhësi të saktë. Le të shohim se si mund ta rregullojmë secilën faqe në internet veçmas me macOS High Sierra. 

Për momentin opsioni është gjysmë i fshehur, prandaj gjëja e parë që duhet të bëni është ta lokalizoni atë. Për ta bërë këtë, hyni në një faqe që dëshironi të rregulloni dhe pasi të ngarkohet, klikoni në shiritin e menusë në Safari, në të majtë sipër. Në menunë tjetër, duhet të shtypni cilësimet për këtë faqe në internet ... Tjetra, një menu do të hapet në fund të shiritit të adresave, për të personalizuar këtë faqe specifike, duke lënë cilësimet e paracaktuara për pjesën tjetër të faqeve.

Opsionet që kemi në dispozicion do të jenë si më poshtë:

 • Përdorni lexuesin kur është i disponueshëm: Ky funksion automatikisht aktivizon pamjen e lexuesit sa herë që është në dispozicion. Për shembull: faqja kryesore e Unë jam në Mac hapet si zakonisht, por duke klikuar mbi një artikull e hap atë direkt në pamjen e lexuesit. Perfectshtë perfekte për të kursyer kohë nëse na pëlqen ky opsion leximi.
 • Aktivizo bllokuesit e përmbajtjes: është funksioni i vetëm që aktivizohet si parazgjedhje. Edhe pse kritikohet nga disa faqe, ai shmang ndërhyrjet e bezdisshme në formën e reklamave.
 • Zoom: ju lejon të rregulloni zmadhimin e faqes sipas dëshirës tuaj.
 • Luaj automatikisht: ka tre pozicione:
  • Gjithçka riprodhohet,
  • Asnjë zë nuk riprodhohet, por videot ngarkohen dhe do të kishte automatikisht.
  • Asnjëherë mos luani asgjë automatikisht.
 • Në fund, konfiguroni hyrjen në: kamera, mikrofoni dhe vendi (Vendndodhja). Në të tre, ne mund t'i themi Safari që të na pyesë çdo herë, të refuzojë lejen, ose gjithmonë të lejojë.

Isshtë një opsion i ri, i cili na e bën jetën më të lehtë. Ndoshta e vetmja gjë që ne i kërkojmë Apple është të mundësojë një shkurtore tastiere në versionet e mëvonshme për ata që duan të rregullojnë një faqe në fjalë çdo herë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mario Benedetto dijo

  Përshëndetje: mund të ndodhë që dosja të gjitha skedarët e mi që erdhën si parazgjedhje në gjetësin macOS Sierra, nuk vijnë më shumë në macOS të lartë Sierra?.