Microsoft Edge, shfletuesi i Microsoft-it, gjithashtu po vjen zyrtarisht në macOS

Microsoft Edge

Me ardhjen e Windows 10, ekipi i Microsoft njoftoi ardhjen e Microsoft Edge, një shfletues uebi shumë më i shpejtë që, në fillim, erdhi për të zëvendësuar klasik Internet Explorer, por që pak nga pak ka arritur gjithnjë e më shumë platforma me një mori risish, megjithëse dukej se macOS po qëndronte pak larg në këtë aspekt.

Sidoqoftë, me sa duket, ata kohët e fundit kanë vendosur të bëjnë një numër ndryshimesh në strukturë, duke e bazuar shfletuesin në Chromium (Po, prej nga vjen Google Chrome), dhe me këtë duket se Microsoft ka planifikuar ta çojë shfletuesin e saj në më shumë sisteme operative.

Në radhë të parë, ata kanë filluar ta marrin atë në sistemet e tyre operative, dhe është që me sa duket, pas mbërritjes së kësaj teknologjie të re zhvillimi në Edge, ata gjithashtu kanë vendosur ta përfshijnë atë në versionet e tyre të vjetra të sistemit operativ, që eshte, për ata përdorues që ende kanë të instaluar Windows 8 ose Windows 7, në mënyrë që të ofrojë siguri më të madhe, si dhe një përmirësim në aspektin e përvojës së përdoruesit për shkak të funksioneve dhe shpejtësisë së tij më të mirë.

Sidoqoftë, gjëja më interesante vjen nga dora e TechCrunch, të cilët e kanë konfirmuar zyrtarisht atë shfletuesi Microsoft Edge zyrtarisht do të arrijë në Mac, megjithëse për momentin shumë fakte interesante në lidhje me këtë mbërritje të mundshme janë të panjohura.

Nga njëra anë, data në fjalë është e panjohurMeqenëse Microsoft nuk ka njoftuar ende as një program beta, kështu që duket se do të shkonte shumë dhe kaq deri në vitin 2019 nuk do të shohim asgjë. Dhe, nga ana tjetër, ne nuk i dimë funksionet ose dizajnin që ky shfletues do të përfshijë për macOS, megjithëse pritet të shohim diçka e ngjashme me atë që është aktualisht në dispozicion në Windows, vetëm me ndryshime të vogla për të qenë në gjendje ta përshtatim atë në ekosistemin Apple në mënyrë korrekte.

Sido që të jetë, megjithëse siç thamë ende nuk ka data dhe nuk ka asnjë konfirmim zyrtar nga firma, do të ishte mjaft logjike që ne ta shihnim këtë integrim nga ana e tyreMirë, në fund të fundit, ka shumë njerëz që përdorin aplikacione të tjera të Microsoft në Mac-et e tyre çdo ditë, kështu që kjo do të ishte në një farë mënyre edhe një përparim në këtë drejtim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Louis ahv dijo

    Joshua M. Ortega tashmë ekziston