Shikoni dosjen e Bibliotekës, të fshehur si parazgjedhje në MacOS Sierra

Library_finder_menu_ir Gjithnjë e më shumë përdorues, të rekomanduar nga një përdorues i Mac, vendosin të kalojnë në kompjuterin e Apple. Ata përgjithësisht kërkojnë qëndrueshmëri, me softuer dhe pajisje të zhvilluara për të bashkëvepruar me njëri-tjetrin. Zhvilluesit e MacOS e dinë këtë dhe Ata përpiqen të bëjnë një sistem operativ sa më praktik dhe të thjeshtë për përdoruesit të cilët fillojnë udhëtimin e tyre me Mac-in e tyre të parë.

Si parazgjedhje, një përdorues i Windows rregullisht hyn në dosjet e sistemit. Në MacOS, nëse nuk e dini në thellësi, mund të modifikoni diçka që nuk duhet ta bëni, të tilla si: fshini skedarët, ose zhvendosni dosjet në vende të gabuara, etj.

Ndoshta për këtë arsye, në versionin aktual të MacOS Sierra, dosja e bibliotekës është e fshehur sipas parazgjedhjes. Para së gjithash, ju them se një përdorues normal nuk do të humbasë dosjen në fjalë, por një përdorues i përparuar që dëshiron të dijë ose fshijë informacionin nga disku i ngurtë, mund të kërkojë qasje në të. Dosja përmban të dhëna për mbështetjen e aplikacioneve, memorje memorie dhe skedarë preferencash.

Prandaj, dosja është e fshehur, sepse nuk mund ta gjejmë në menunë e saj të zakonshme: në menunë e sipërme, menunë "Shko".

Për të hyrë në të duhet të kryejmë këtë veprim:

 1. Në menunë Finder, klikoni në «Go».
 2. Pasi të shfaqet menuja, duhet të shtypim tastin «Alt» si magji, shfaqet opsioni i Bibliotekës, mu në mes të menusë.
 3. Lëvizni pa e lëshuar kursorin në funksion dhe do të shihni se si hyni në dosjen e përdoruesit aktiv. Hapni bibliotekën në OS X

Si gjithmonë, ne kemi një shkurtore e tastierës që do të na lejojë të kemi qasje nga gjetësi, direkt në dosjen Biblioteka të përdoruesit aktiv. Kjo shkurtore e tastierës është: Komanda + Shift + L. 

Dhe së fundmi, nëse duam ta kemi gjithmonë të dukshëm opsionin e bibliotekës në funksionin "Shko" të Gjetësit, mund ta aktivizojmë, falë ndihmës së terminal. Në këtë rast, rreshti i komandës për të shkruar është si më poshtë:

chflags nohidden Library / Biblioteka /

Si gjithmonë, ju rekomandojmë që të mos prekni asgjë në dosjen Biblioteka, përveç nëse jeni plotësisht të sigurt për këtë veprim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel dijo

  Unë jam përpjekur të shoh dosjen duke shtypur Wing dhe e vetmja gjë që ndodh është që ikona e komandës të shtohet përpara dosjes që përmban. Nga dosja e Bibliotekës ose lajmet me këtë informacion. Unë e përdor atë vetëm me shkurtoren e tastierës.

 2.   Daniel dijo

  Errata për komentin e mëparshëm: Lexoni Alt, jo Ala.
  Falënderim

 3.   Javier Porcar dijo

  E drejtë, ajo që ju thoni ndodh në azhurnimin e ri në 10.12.2.
  të fala

 4.   Andrea dijo

  Mirëmëngjes, faleminderit për kontributin.

  Do të doja ta kisha Bibliotekën gjithnjë të dukshme, por komanda: "chflags nohidden ~ / Library /" nuk funksionon për mua në Terminal. Jam përpjekur ta ndryshoj Bibliotekën në Bibliotekë, Bibliotekë ... dhe asgjë

  Një përshëndetje dhe Faleminderit përpara.

  1.    Omar përmend dijo

   Me të vërtetë. Ajo që është shkruar në këtë artikull nuk funksionon.