Shikoni këtë iPod të gjeneratës së 4 të akorduar me Wi-Fi dhe Spotify

Përshtatur iPod

Një fëmijë shumë i zgjuar dhe dinak sapo u dha një goditje inxhinierëve të plotë të Apple. Ai vetë e ka bërë atë që mund të jetë një iPod i ri më lirë se iPod touch aktual. Me modelin origjinal të gjeneratës së katërt iPod nga 2004, por me tiparet e nevojshme sot: WiFi, Bluetooth dhe Spotify Inkorporuar.

E vërteta është se duke parë titullin, më bëri shumë përshtypje dhe nuk më kishte mbetur gjë tjetër veçse të shikoja videon e autorit të kësaj vepre për të parë se si dreqin bëri. Eshte e mrekullueshme. Lexoni nëse doni ta zbuloni.

Nëse ata ju tregojnë se një djalë ka marrë një IPod 2004, dhe e ka modifikuar atë për të shtuar lidhje nga wifi dhe Bluetooth dhe kështu të jetë në gjendje të luajë këngë nga Spotify, ju thoni se është e pamundur. Por nëse e shihni që ai ka postuar një video që e tregon atë, atëherë dëshironi ta shikoni për të zbuluar se si dreqin e bëri të mundur.

I iPod çerek Generation, i lëshuar në 2004, kishte një ekran shumë të vogël pikturë njëngjyrëshe, pa lidhje wireless, ku mund të luanit vetëm MP3 të ruajtura në memorjen e tij të ruajtjes.

Guy Dupont, duke bërë një punë të shkëlqyeshme Ingeniería Si në pajisje ashtu edhe në softuer, ai ka modifikuar një iPod nga ajo epokë. Tani ai ka një ekran me ngjyra, lidhje Bluetooth dhe WiFi, dhe softuer për të luajtur Spotify. Pothuajse asgjë.

Një "mrekulli" e tillë ka një shpjegim të thjeshtë. Ajo ka mbajtur vetëm zorrë origjinale. Brenda tij ka instaluar një Raspberry Pi Zero W me një ekran të vogël dhe një bateri të brendshme 1.000 mAh. Ju keni instaluar një version të Spotify që i ngjan ndërfaqes origjinale iPod dhe po ekzekutohet.

Në videon që ai ka postuar në kanalin e tij YouTube, Dupont shpjegon procesin e prodhimit të "sPot" të tij, si dhe softuerin që ka përdorur, në rast se doni të filloni ta bëni një të tillë. Unë nuk jam duke shkuar për të bërë atë, natyrisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.